Na zakończenie roku szkolnego dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I-III brały udział w zawodach sportowych o puchar dyrektora szkoły. Najlepsza okazała się klasa pierwsza, której serdecznie gratulujemy. Drugie miejsce zdobyła klasa IIIa, trzecie miejsce przypadło klasie IIIb, tuż za nimi uplasowała się klas II, następnie dzieci z oddziałów przedszkolnych. Wszyscy wykazali ducha walki i rywalizacji bo każdy chciał wygrać. Najważniejsza jednak była wesoła zabawa.
Firma REBA , która odbiera od nas baterie, ufundowała dla uczniów którzy uzbierali największą ilość, są to:
Sobański Kamil oddział zerówki - 1120 sztuk
Dobierska Wiktoria oddział zerówki - 871 sztuk
Kaźmierczak Anna klasa V - 791sztuk
Uczniowie ci otrzymali plecaki i koszulki z logo firmy
Kolejnymi uczniami, którzy również zostali nagrodzeni, czapeczkami oraz przyborami szkolnymi są :
Marcin Hoffmann kl. IV - 367 szt.
Perz Dawid kl. IV - 361 szt.
Perz Jakub kl. VI - 361 szt.
Marcel Białyński kl. III - 308 szt.
Kudłaszyk Michał kl. I - 230 szt.
Przewoźny Hubert kl. I - 191 szt.
Świniarska Zuzanna kl. III - 187 szt.
Hoffmann Patryk kl. 0 - 186 szt.
Malec Szymon kl. III -135 szt.
Nowacka Milena kl. I - 127szt.
Kwaśny Kamil kl. V - 124 szt.
Gratulujemy wszystkim zwycięzcom i zachęcamy do rywalizacji w przyszłym roku szkolnym!
Konkurs zbiórki makulatury po raz kolejny wygrała niepokonana w tej konkurencji klasa VA, Klasa otrzymała pamiątkowy dyplom oraz przechodni puchar szkoły o który mamy nadzieję zawalczy kolejna klasa!
Małgorzata Strawa
23 czerwca br. przedszkolacy z wychowawczyniami Iwoną Rusinek i Małgorzatą Jessą spotkały się z leśnikiem panią Justyną Brusiłło, która w bardzo ciekawy sposób przybliżyła dzieciom wiadomości o lesie, o jego potrzebie, bogactwie i zagrożeniach. Na koniec dzieci przymierzały mundur leśnika i dziękowały pani Justynie za” super” spotkanie i spacer „ Sosnowym szlakiem”.
Małgorzata Jessa
24 czerwca odbył się w nasze szkole III Szkolny Festiwal Piosenki. Uczniowie klas 4 – 6 mieli okazję zaprezentować swoje talenty wokalne. Jak zwykle w takich sytuacjach było wiele emocji. Wśród artystów przed występami - trema, jury przeżywało rozterki – jak sprawiedliwie ocenić, ale przede wszystkim była dobra zabawa. Publiczność również miała możliwość wybrania swojego faworyta, został nim Radek Gorący z klasy 6a. Natomiast głosami jury I miejsce zdobył Sebastian Kaźmierczak z klasy 4 wykonując piosenkę o tytule wywołującym u wszystkich uśmiech - „Wakacje”. Wszyscy wykonawcy otrzymali dyplomy i upominki. Serdecznie gratulujemy i zachęcamy do śpiewania nie tylko na festiwalach ale na co dzień bo daje to wiele radości.
Krystyna Nawrocka
Druga klasa została porwana przez piratów!
Stało się to 10 czerwca br. w Kościanie, a dobrowolnie zgodzili się na to sami zainteresowani, ich wychowawczyni, opiekunka pani bibliotekarka oraz rodzice dzieci.
Na szczęście pobyt na wyspie piratów był wyjątkowo wesoły. Spotkaliśmy Indian, Thaitanki, nauczyliśmy się piosenek (nie zawsze grzecznych). Po drodze zwiedzaliśmy kilka krajów.
Na naszej drodze stanęły: wieża Eiffla, Łuk Tryumfalny, posąg Chrystusa z Rio de Janeiro, piramida, zmoczyliśmy się pod wodotryskami Atlantydy.
Dodać do tego należy pieczone kiełbaski w ognisku, szaloną zabawę na placu pełnym niezwykłych urządzeń dla umilania dzieciom życia i będziemy mieć pełny obraz wycieczki na „Wyspę piratów” w Kościanie, gdzie dobrze bawiły się dzieci klasy drugiej, ich rodzice i opiekunki niżej podpisane
Maria Gierak i Małgorzata Strawa
Uczniowie klasy IIIa i IIIb wybrali się na wycieczkę szkolną do słynącego z zabytków sztuki średniowiecznej i nowożytnej Torunia, dawnego emporium hanzeatyckiego, Wielkiego Miasta Pruskiego, miasta Mikołaja Kopernika, pierników i bogatej historii. Toruń dziś wyraża się setkami monumentalnych i cennych zabytków wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Podążając ulicami miasta ze wspaniałą przewodniczką p. Moniką uczniowie podziwiali Krzywą Wieżę dawną średniowieczną basztę miejską w systemie obronnym murów pochyloną na skutek gliniastego, niestabilnego gruntu – choć legendy mówią zupełnie co innego, Spichrze, Ratusz Staromiejski, Katedrę Świętojańską, a na jego wieży zegar z jedną wskazówką, Dwór Artusa, średniowieczne domy patrycjuszowskie, Kamienicę Pod Gwiazdą, Ruiny Zamku Krzyżackiego.
W Domu Mikołaja Kopernika cała grupa z zainteresowaniem oglądała i słuchała historii Torunia na Makiecie, a później zwiedzając Muzeum Mikołaja Kopernika poznawali jego działalność astronomiczną. Najbardziej spodobała im się wizyta w Świecie Toruńskiego Piernika, gdzie usłyszeli legendy oraz historię pierników toruńskich. Ciekawym doświadczeniem było samodzielne ich wykonanie. Seans w Planetarium. „8 Planet” większość uczniów oglądała z zaciekawieniem, a niektórzy „ przymknęli oko” ze zmęczenia.
Tak wiele wrażeń jednego dnia to bardzo dużo na trzecioklasistę. Każdy musiał zrobić jeszcze zakupy pierników i pamiątek, napić się wody i pogłaskać żaby przy Fontannie Flisaka, zrobić zdjęcie przed Pomnikiem Mikołaja Kopernika, usiąść na osiołku, zjeść lody oraz porozmawiać z kolegami z innych grup wycieczkowych.
Violetta Dzik
W dniu 11 czerwca br. uczniowie klas pierwszych wyruszyli na wycieczkę do Łapuchówka, której celem była Wioska Indiańska. Jest to niezwykłe miejsce, którego główną część stanowi ,,Obozowisko Koczowników Wielkich Równin”. Program łączył elementy dydaktyczne z rekreacją. Obejmował następujące punkty: zwiedzanie wioski z przewodnikiem, gry i zabawy indiańskie, m. In. strzelanie z łuku, rzut włócznią i lotkami, ,,wyścigi żółwi”, równoważnię czeremską, ,,traperski tor przeszkód”, malowanie twarzy, naukę tańca.
W zwiedzaniu i zabawie przeszkadzała nam jedynie wysoka temperatura powietrza, ale pocieszaliśmy się, że lepsze słońce niż deszcz.
Violetta Janowicz
Coroczny konkurs czytania dla klas I-III w naszej szkole odbył się 9 czerwca.
Nagrody sponsorowane przez Radę Rodziców, przypadły uczniom płynnie, wyraziście, z właściwą intonacją
KLASA I
I miejsce - Joanna Gorąca
II miejsce - Hubert Przewoźny
III miejsce - Maksymilian Bartkowiak
KLASA II
I miejsce - Piotr świniarski
II miejsce - Oliwia Gierczak
III miejsce - Karolina Nowak
KLASY III
I miejsce - Dominika Telak
II miejsce - Mikołaj Pruc
III miejsce - Igor Mrowiński
W dniu 07 czerwca br. odbył się wśród najmłodszych uczniów naszej szkoły Konkurs Ortograficzny. Uczniowie pisali ze słuchu w klasach zdania zawierające wyrazy z trudnościami ortograficznymi. To pozwoliło wyłonić Mistrzów Ortografii na każdym poziomie:
Klasa pierwsza: Gorąca Joanna, Kiona Piotr, Przewoźny Hubert
I miejsce - Joanna Gorąca
Klasa druga: Dembska Julia, Pioch Sandra
Klasa trzecia: Mrowiński Igor, Lukas Maria
Wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców Szkoły.
Gratulacje!
Violetta Janowicz
W życiu każdego człowieka są chwile niezwykłe, które zapadają na stałe w jego świadomość. Takim doniosłym wydarzeniem dla dzieci, rodziców, grona pedagogicznego i pracowników Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi było nadanie jej imienia Arkadego Fiedlera i wręczenie sztandaru.
Ta długo oczekiwana przez nas uroczystość miała miejsce 28 maja 2010r. O godzinie 10.00 cała społeczność szkolna i zaproszeni goście zgromadzili się w sali Wronieckiego Ośrodka Kultury. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandarów szkół , a następnie odśpiewania Hymnu Państwowego.
Dyrektor szkoły pani Anna Sarbak powitała przybyłych gości i zapoznała obecnych ze 184 - letnią historią szkoły oraz sylwetką jej patrona – Arkadego Fiedlera – pisarza, podróżnika, Wielkopolanina. Uczennice klas szóstych przedstawiły prezentację multimedialną o życiu i twórczości patrona.
Następnie Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Wronki, pan Ryszard Firlet odczytał Uchwałę Rady Miasta i Gminy Wronki w sprawie nadania szkole imienia Arkadego Fiedlera i wręczył dyrektorowi dokument.
Kulminacyjnym punktem uroczystości stało się przekazanie Sztandaru Szkoły. Sztandar został wprowadzony przez poczet rodziców, a następnie ksiądz proboszcz Maciej Kubiak dokonał jego poświęcenia .
Przewodniczący Rady Rodziców, pan Bogusław Świniarski odczytał Akt Fundacji Sztandaru , a następnie fundatorzy i honorowi goście wbili symboliczne gwoździe w drzewiec sztandaru i złożyli swoje podpisy pod aktem. Sztandar szkoły został ufundowany dzięki przychylności Rady Rodziców, Rady Pedagogicznej, Samorządu Uczniowskiego i wielu przyjaciół szkoły.
Nadszedł moment, na który czekała z niecierpliwością cała społeczność szkolna. Poczet rodziców przekazał sztandar na ręce dyrektora szkoły. W tej uroczystej chwili pani dyrektor ucałowała sztandar i wręczyła go uczniom. W imieniu uczniów sztandar przyjęli i złożyli ślubowanie: Kamil Kwaśny, Anna Kaźmierczak i Weronika Piechowiak. Następnie uczniowie dokonali prezentacji sztandaru .
W dalszej części uroczystości głos zabrali zaproszeni goście : Burmistrz Miasta i Gminy Wronki, pan Mirosław Wieczór, Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Wronki, pan Ryszard Firlet, pani Renata Dziamska, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Przyborowie, Przewodnicząca Związku Nauczycielstwa Polskiego, pani Kazimiera Nowak, Nadleśniczy Nadleśnictwa Sarbia, pan Maciej Strawa oraz pani Grażyna Kopras – Gromadzińska, dyrektor Zespołu Szkół nr 1we Wronkach. Następnie został odczytany list i życzenia od Wielkopolskiego Kuratora Oświaty, pani Elżbiety Walkowiak. Swoją obecnością zaszczycili nas również emerytowani pracownicy szkoły. W ich imieniu pani Krystyna Jarzyna złożyła gratulacje i życzenia oraz podzieliła się refleksjami dotyczącymi pracy w naszej szkole.
Po odprowadzeniu sztandarów odbyła się część artystyczna. Głównym przesłaniem zaprezentowanego montażu słowno – muzycznego ,, Świat mnie wabił” było przybliżenie barwnej sylwetki oraz dorobku patrona szkoły, w szczególności jego podróży. Oprawa muzyczna, ciekawa choreografia, piękne stroje dodawały splendoru przedstawieniu. Młodzi adepci sztuki dołożyli wszelkich starań, aby nasza uroczystość zapadła w pamięci i sercach wszystkich uczestników.
Na zakończenie dyrektor szkoły podziękowała wszystkim osobom, dzięki którym uroczystość mogła się odbyć, za pomoc , życzliwość i wsparcie , a zaproszonym gościom za przybycie oraz życzenia i zaprosiła wszystkich na dalsze obchody do budynku szkoły.
Doniosłym momentem było odsłonięcie tablicy pamiątkowej na budynku szkoły przez Przewodniczącego Rady Miasta i Gminy Wronki, pana Ryszarda Firleta i dyrektor szkoły, panią Annę Sarbak. Po tej ceremonii goście udali się na miejsce gdzie został zasadzony ,,Dąb Arkady” – drzewko zasadził Nadleśniczy Nadleśnictwa Sarbia, pan Maciej Strawa razem z panią dyrektor.
Następnie wszyscy zostali zaproszeni do obejrzenia wystawy zatytułowanej : „ Świat mnie wabił”. Zwiedzający mogli zapoznać się z historią szkoły, życiorysem i dorobkiem naszego patrona, obejrzeć fotografie z różnych okresów jego życia oraz podziwiać zgromadzone eksponaty z różnych stron świata – maski, instrumenty i prace wychowanków.
Goście upamiętnili swój pobyt poprzez wpisanie się do księgi pamiątkowej. Na zakończenie pani, dyrektor szkoły podziękowała przybyłym gościom oraz całej społeczności szkolnej i zaprosiła na okolicznościowy poczęstunek.
Nadanie imienia szkole było historycznym świętem, które zapamiętamy na długo.
Dzień Dziecka to radosne święto wszystkich dzieci, obchodzone od ponad pół wieku. W Polsce obchodzi się je 1 czerwca jako Międzynarodowy Dzień Dziecka, podobnie jak w wielu krajach europejskich. Są jednak kraje gdzie dziecięce święto przypada na dzień 20 listopada i obchodzone jest jako Dzień Praw Dziecka lub Powszechny Dzień Dziecka, a data jest upamiętnieniem uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka w 1959 roku oraz Konwencji o Prawach Dziecka w 1989 r.
W Dniu Dziecka wszystkie dzieci oczekują zwiększonej dawki przyjemności, łakoci, prezentów, organizacji imprez i większej swobody. To ich dzień uśmiechu i radości, jeden z najważniejszych i najobfitszych dni w roku.
W naszej szkole uczniowie w tym dniu bawili się doskonale.
W dniu 20.05.2010 drużyna w składzie: Joanna Frąckowiak, Ewelina Hojan i Sebastian Przybylak dzielnie ,,walczyła” na XVII Konkursie Wiedzy Ekologicznej w Pniewach i stanęła na podium zajmując III miejsce.
Pierwsza część konkursu miała miejsce w Szkole Podstawowej w Pniewach. Tam uczniowie indywidualnie rozwiązywali test ekologiczny, a zdobyte punkty zostały zsumowane. Druga część konkursu była bardzo trudna. Odbyła się w Nadleśnictwie Pniewy w Dąbrowie. Startujące zespoły otrzymały mapy z wyznaczoną trasą- którą musieli pokonać, a w jej trakcie rozwiązać zadania przygotowane w terenie. Tu bardzo przydała się umiejętność czytania mapy oraz rozpoznawania gatunków roślin w terenie.
Gratuluję mojemu zespołowi uczniów, którzy aktywnie w ciągu tego roku szkolnego pracowali na kółku przyrodniczo-ekologicznym oraz życzę dalszych sukcesów w dziedzinie ekologii.
Violetta Janowicz
Szkoła Podstawowa nr 1 była w tym roku organizatorem VI edycji międzyszkolnego konkursu pt „Z książką, radiem, telewizją i komputerem w XXI w” . Tym razem do rywalizacji stanęły cztery szkoły z naszej gminy. Pierwsze miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 1, drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Nowej Wsi, trzecie miejsc przypadło Szkole Podstawowej z Chojna, a czwarte miejsce Szkole Podstawowej z Biezdrowa. Fundatorem wspaniałych nagród jak zwykle była Miejska Biblioteka Publiczna z Wronek. W przyszłym roku rywalizacja Szkół Podstawowych z wiadomości czytelniczo- medialnych, gościć będzie w Szkole Podstawowej w Chojnie. Naszą szkołę reprezentowały uczennice z klasy VI a: Monika Kawka, Milena Lorek i Agnieszka Molińska.
Gratulujemy II miejsca!
29 marca br. odbył się w całej Polsce ogólnopolski konkurs wiedzowy o Papieżu – Janie Pawle II, zorganizowany przez OLIMPUS. Naszą szkołę prezentowali z kl. VIa:
• Frąckowiak Joanna
• Gołębiewska Julita
• Lorek Milena
• Przybylak Sebastian
• Weber Weronika
Z kl. Va:
• Kaźmierczak Anna
• Krzyżaniak Paula
• Piechowiak Weronika
• Weber Wiktoria –kl. IV
Konkurs miał charakter testu wielokrotnego wyboru i zawierał 30 pytań. Dodatkową trudnością dla naszych uczniów był fakt, że treść pytań była równa dla szkół podstawowych i gimnazjalnych.
Chętni uczniowie przygotowywali się do konkursu wiele godzin, spędzanych wspólnie na kółku religijnym. Podczas zajęć korzystaliśmy z wiadomości internetowych, ale również z albumów, „Świata Wiedzy”, książek.
Po prawie dwóch miesiącach – 21. maja zostały ogłoszone wyniki tegoż konkursu. Uczniowie naszej szkoły zajęli następujące miejsca w skali Polski:
IV miejsce Frąckowiak Joanna
IX miejsce Lorek Milena
X miejsce Kaźmierczak Anna
Każdy z uczestników otrzyma także pamiątkowy dyplom. Gratuluję wszystkim uczniom, bez względu na to, które zajęli miejsce, a chcieli poszerzyć swoją wiedzę o naszym Wielkim Polaku. Życzę dalszych sukcesów.
Opiekun kółka religijnego – katechetka Urszula Stróżyna
21 maja 2010 r. w sali kinowej we Wronkach odbyła się uroczystość finałowa VII Konkursu Literackiego dla młodzieży szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich Powiatu Szamotulskiego o Złotą, Srebrną i Brązową Wronę. Jury, w składzie: Jolanta Szwarc – członkini Stowarzyszenia Twórczego Artystyczno – Literackiego w Krakowie, poetka, krytyk, redaktor „Protokołu Kulturalnego; Piotr Starzyński – krytyk, redaktor, publicysta oraz Jerzy Grupiński – członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w Poznaniu, opiekun klubu literackiego, poeta, krytyk, inicjator konkursu, wyłoniło zwycięzców konkursu. Spośród sześćdziesięciu sześciu prac, nadesłanych przez uczniów szkół podstawowych powiatu szamotulskiego, przyznano trzy nagrody główne oraz wyróżnienia. Uczniowie naszej szkoły odnieśli sukces - Sebastian Przybylak – otrzymał Brązową Wronę, natomiast Joanna Frąckowiak wyróżnienie.
Gratulujemy młodym pisarzom!
Po wielu miesiącach realizacji - przez uczniów klas 0-III - projektu edukacyjnego „ Nasz patron Arkady Fiedler” dnia 30 kwietnia nastąpił finał, w którym uczniowie zdali relację z wykonania zadań projektu oraz przedstawili efekty swoich działań.
Zaproszeni goście mogli podziwiać w części artystycznej piękny taniec motyli, taniec indiański oraz….. Uczniowie zaśpiewali piosenki, zagrali melodie indiańskie na flażoletach oraz recytowali teksty literackie. Została także przedstawiona przez dzieci prezentacja multimedialna o Muzeum Arkadego Fiedlera oraz film przypominający wspólną listopadową wyprawę do Puszczykowa. Wielką atrakcją było odsłonięcie drogowskazu do miejsc, które odwiedził Arkady Fiedler.
Projekt edukacyjny „ Nasz patron Arkady Fiedler” pozwolił uczniom klas 0-III poznać życie i twórczość naszego przyszłego patrona , rozbudził zainteresowania i pasje poznawcze dzieci oraz kształtował szacunek wobec odmiennych kultur i obyczajów.
Organizatorzy projektu
W sobotę 24.04.br. pojechaliśmy na pielgrzymkę do Częstochowy, zorganizowaną przez naszą panią katechetkę – U. Stróżynę. Grupę pielgrzymkową stanowili uczniowie klas IV-VI i mamy naszych uczniów, chociaż najmłodszą uczestniczką była Joanna Gorąca z kl. I. Opiekowały się nami pani Violetta Dzik i pani Małgorzata Jessa. Na Jasnej Górze uczestniczyliśmy we mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Boskiej. Po mszy św. udaliśmy się do autokaru, aby zjeść drugie śniadanie, a potem już do godzin popołudniowych zwiedzaliśmy zabytki Jasnej Góry: zwiedziliśmy skarbiec, weszliśmy na taras widokowy (widoki niesamowite, aż zapierało dech w piersiach), spacerowaliśmy wałami, za którymi są rozmieszczone kolejne stacje drogi krzyżowej. Przy pomniku Jana Pawła II zatrzymaliśmy się dłużej, aby się pomodlić. Zobaczyliśmy też Wieczernik. Następnie poszliśmy do kościoła pw. Św. Barbary, aby nabrać wody ze źródełka i kupić sobie pamiątki. Droga powrotna minęła nam bardzo szybko, chociaż niektórzy czuli „miłe” zmęczenie. Cieszymy się, że mogliśmy być w tym jakże cudownym miejscu i zobaczyć zabytki kultury chrześcijańskiej i historycznej.
Uczniowie SP – Nowa Wieś wraz z opiekunami.
Tak zaplanowaliśmy w tym roku obchody Dnia Ziemi. W czwartek 22 kwietnia klasy IV-VI przygotowywały "zdrowe", pełnowartościowe kanapki. Trzeba zatem było zadbać o odpowiednie pieczywo, posmarować wyłącznie masłem, wyeliminować produkty konserwowe i urozmaicić każdą kanapkę warzywem. W ten sposób powstały smakowite, kolorowe pyszności, które po wyeksponowaniu na paterach nabrały jeszcze większej atrakcyjności. Po tych przygotowaniach miał nastąpić punkt kulminacyjny, a mianowicie wyjście w plener z kocami, serwetkami, kubkami i skonsumowanie przygotowanego śniadanka. Do picia czekał duży zapas wody mineralnej. Niestety pogoda spłatała figle i konsumpcja też musiała się odbyć w salach.
W dniu 20. kwietnia odbyło się bardzo ciekawe spotkanie klas szóstych i piątej z p. Jerzym Grupińskim i p. Piotrem Pojaskiem.
Tematem spotkania były dzieje i historia Cyganów. Pan Grupiński jest pasjonatem tego tematu i swą pasją starał się zarazić dzieci. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali ciekawych opowieści, zafascynowani odmiennością i egzotyką tego narodu. Największe zdziwienie wzbudził fakt, iż Cyganów można było kiedyś spotkać w naszych okolicach! Pan Grupiński jest również pomysłodawcą i członkiem jury w konkursie literackim o Złotą, Srebrną i Brązową Wronę, w którym biorą też udział uczniowie naszej szkoły, tak więc niektórzy mieli okazję popisać się przed pisarzem swym talentem literackim. Spotkanie bardzo się wszystkim podobało, nie tylko przybliżyło kulturę Cyganów i naszej okolicy, ale również tajniki warsztatu pisarskiego.
Trójbój lekkoatletyczny odbył się 20 kwietnia na boisku lekkoatletycznym przy Gimnazjum im. Herberta we Wronkach.
W zawodach wzięły udział dzieci z czterech szkół podstawowych. Z naszej szkoły z Nowej Wsi wystartowało 40 zawodników i zawodniczek, a najlepsze rezultaty osiągnęli: Dembski Hubert – srebrny medal w skoku w dal, Sobkowski Damian – złoty medal w rzucie piłeczką palantową, Lisiak Sebastian – brązowy medal w rzucie piłeczką palantową, Konieczna Weronika – brązowy medal w biegu na 60 metrów, Brzeska Angelika – brązowy medal w rzucie piłeczką palantową, Skotnicki Robert – dwa brązowe medale - w rzucie piłeczką palantową i w biegu na 60 metrów, Michalska Karolina – złoty medal w biegu na 60 metrów, Celina Golba – srebrny medal w biegu na 60 metrów i złoty medal w skoku w dal z rewelacyjnym wynikiem 4,33 m.
Dzieci były pod opieką p. Krzysztofa Migały nauczyciela wychowania fizycznego. Rywalizacja między szkołami była zacięta, w klasyfikacji drużynowej zajęliśmy III miejsce.
Krzysztof Migała
„Rozbłysła radość blaskami słońca,
Znów w Wielkanocny poranek,
Wdzięcznością nieba i ziemi bez końca,
W ten cudu dzień – Zmartwychwstanie !”
W naszej szkole tradycją jest organizowanie w okresie Świąt Bożego Narodzenia uroczystości klasowych i szkolnych - wigilii , spotkań opłatkowych oraz jasełek. Mniej miejsca w życiu szkolnym zajmuje Wielkanoc, równie piękne i urokliwe święta. W związku z tym, w roku szkolnym 2009 / 2010 Samorząd Szkolny zaproponował, aby każda klasa stworzyła w swojej sali stół wielkanocny. Ponadto, 30 marca 2010 uczniowie klasy Va, podczas apelu z okazji Wielkanocy, zaprezentowali uczniom naszej szkoły przedstawienie pt. „Wielkanocny kurczaczek”. W trakcie inscenizacji, widzowie mieli okazję zobaczyć tradycyjne potrawy Wielkanocne oraz obrzędy związane z tymi świętami. Poza tym, piątoklasiści złożyli wszystkim życzenia zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, pełnych wiary, nadziei i miłości. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół oraz wesołego "Alleluja".
Natalia Grzelewska
Dnia 26 marca 2010 r. podczas apelu szkolnego uczniowie dojeżdżający rowerem do Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi otrzymali kamizelki odblaskowe zakupione przez naszą gminę w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły”.
Dnia 22 marca, my uczniowie klas 0-III witaliśmy wiosnę, która kilka tygodni przed uroczystością przysłała nam trzy listy, w których poprosiła o wykonanie wiosennych zadań.
Mieliśmy nauczyć się wiosennej piosenki, wykonać gaik lub kwiatek wiosenny oraz grzechotkę. Najciekawszym zadaniem było napisać swoje grzeszki lub smuteczki, które razem z Marzanną miały być spalone.
Wiosenny dzień przywitaliśmy ubrani na zielono. Rozpoczęliśmy naszą uroczystość konkursem recytatorskim pt. „ Witaj wiosno”. Zaśpiewaliśmy nasze piosenki. Następnie obejrzeliśmy scenki wiosenne w wykonaniu uczniów klas trzecich. Na konie wrzuciliśmy do olbrzymiej torby karteczki z naszymi grzeszkami i smuteczkami i wyruszyliśmy w pochodzie z Marzanną nad pobliski strumyk, gdzie „zła zima” została spalona. Do szkoły wróciliśmy maszerując ulicami naszej wsi z gaikami i kwiatami wiosennymi. Ten piękny dzień zakończyliśmy malowaniem kolorową kredą wiosennych kwiatów na boisku szkolnym.
Wszyscy spędziliśmy ten dzień bardzo wesoło i przyjemnie.
Po wielu zmaganiach i trudach rozwiązywania łamigłówek, rebusów, krzyżówek zostali wyłonieni z każdej klasy Omnibusy.
Omnibusem klasy pierwszej została Joanna Gorąca, klasy drugiej Maria Dorocka, klasy IIIa Julia Radziszewska, a klasy IIIb Igor Mrowiński.
G R A T U L U J E M Y
X edycja konkursu "Z wiosną umiem więcej" miała nieco odmienny charakter. W związku ze zbliżającym się świętem nadania szkole imienia wszystkie pytania dotyczyły życia, twórczości i podróży wybitnego Wielkopolanina- Arkadego Fiedlera. Umysłowe zmagania urozmaicały występy przedstawicieli poszczególnych klas. Były to przezabawne skecze, ciekawe zagadki, łamańce językowe i mini playback show. Zmagania zakończyły się zwycięstwem najmłodszych uczestników- czwartoklasistów. Laureaci otrzymali nagrodę - przechodniego misia.
Trud włożony w przygotowania wszystkim wynagrodziła słodka niespodzianka ufundowana przez Radę Rodziców.
W konkursie wzięli udział uczniowie od oddziału przedszkolnego aż do klas VI, wpłynęło mnóstwo prac wykonanych najróżniejszą techniką plastyczną. Ocenianie tych prac dla komisji nie było łatwe, Postanowiono wyróżnić wszystkie prace, nagrodzono prace z każdego poziomu edukacyjnego osobno:
I miejsca
• Izabela Buszka – oddz. 0 gr. II
• Wiktoria Grzelak – kl. I
• Eryk Bębynek – kl. II
• Aleksandra Wojewoda – kl. IIIb
• Izabela Nowak – kl. IV
• Łukasz Kwiatecki – kl. VI b
II miejsca
• Jakub Grzelak oddz. 0 gr. II
• Jakub Zgoła – kl. I
• Maria Dorocka – kl. II
• Maria Lukas i Katarzyna Mikołajczak – kl. III a
• Joanna Kita kl. IV
• Angelika Brzeska – kl. VIa
III miejsca
• Martyna Libera oddz. 0 gr. II
• Julia Błajek – kl. I
• Angelika Lukas kl. II
• Wiktoria Krzyżaniak – kl. III a
• Wiktoria Błajet – kl. IV
• Paulina Nowacka – kl. VIb
Wszystkie motyle są wystawione w bibliotece szkolnej, zachęcamy do obejrzenia prac.
22 marca, z okazji Powitania Wiosny zorganizowaliśmy konkurs recytatorski dla klas 0 – III. Dwadzieścioro troje uczestników pięknie recytowało utwory poetyckie o tematyce wiosennej.
Nagrody otrzymali:
Klasa I
I miejsce – Kasia Michalska
II miejsce – Asia Gorąca
III miejsce – Wiktoria Grzelak
Wyróżnienia – Agnieszka Kaczmarek, Hubert Przewoźny
Klasa II
I miejsce – Julka Michalak
II miejsce – Eryk Bębynek
III miejsce – Klaudia Brust
Wyróżnienia – Oliwia Gierczak, Emilka Konieczna, Sandra Pioch
Klasa III
I miejsce – Angelika Wilińska
II miejsce – Julka Radziszewska
III miejsce – Kuba Moliński
Wyróżnienia – Dominika Telak, Miłosz Gumny, Mikołaj Pruc
Również uczniowie oddziałów przedszkolnych recytowali wiersze. Grupę pierwsza reprezentowała Daria Ptak, Agnieszka Kaczmarek, Marysia Dąbrowska, a grupę drugą Iza Buszka i Patryk Hoffmann.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom i gratulujemy zwycięzcom!
W przeddzień rocznicy śmierci wybitnego pisarza i podróżnika Arkadego Fiedlera ( 6.03) – przyszłego patrona naszej szkoły – delegacja uczniów klas szóstych wraz z panią dyrektor i nauczycielami uczestniczyła w wycieczce do Puszczykowa.
Po salach Muzeum – Pracowni oprowadzał nas Marek Fiedler, który z pasją opowiadał o eksponatach zgromadzonych przez jego ojca z różnych zakątków świata. W Ogrodzie Kultur i Tolerancji zapoznaliśmy się z kolekcją rzeźb będących wiernymi kopiami pomników dawnych cywilizacji. Odpoczęliśmy w replice piramidy Cheopsa, odwiedziliśmy „ Tajemniczy świat Indian” i replikę statku Krzysztofa Kolumba „ Santa Maria”.
Ostatnim celem naszej wycieczki był cmentarz, gdzie na grobie podróżnika złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicz. Pełni wrażeń i nowych doświadczeń wróciliśmy bezpiecznie do domu.
Wycieczka do Tropical Island w Niemczech odbyła się 12 marca 2010 roku. Organizatorem wycieczki była nasza nauczycielka języka niemieckiego, pani Joanna Sip.
Wyjechaliśmy sprzed szkoły o godzinie 5.30. Droga była długa, ale warto tam pojechać. Na miejscu byliśmy około godziny 10.00. Po wejściu do środka hali, otrzymaniu „zegarka” – chipu i przebraniu się wyruszyliśmy na podbój Tropical Island.
W tej olbrzymiej hali znajdowały się: dwa ogromne baseny- Laguna i Pacyfik, las tropikalny, strefa relaksu, klub dziecięcy, sklepy z pamiątkami, ogromne zjeżdżalnie i wiele , wiele innych atrakcji.
Po wspaniałej zabawie nadszedł czas by opuścić „Tropikalna Wyspę”. Każdy z uczestników naszej wycieczki z niechęcią wyszedł z ogromnej hali i udał się do autobusu. Autokar ruszył w drogę powrotną…. Przed szkołą byliśmy po godzinie 21.00, gdzie czekali na nas rodzice, by szczęśliwych, a zarazem zmęczonych zabrać do domu.
Marietta Olszak (Klasa VIb)
W oddziale przedszkolnym został zorganizowany balik karnawałowy. Wychowankowie grupy II przybyli na bal w pięknych, kolorowych strojach. Na imprezie nie zabrakło dzielnego Zorro, Pani Wiosny, Spidermena, Panny Młodej, groźnego Pirata oraz wielu ciekawych postaci z bajek. Całego porządku pilnował Szeryf. Dzieci bawiły się przy ulubionej muzyce, a chętne mamy pomagały w przygotowaniu sali i serwowaniu słodkich poczęstunków. Podczas wesołej zabawy, dzieci mogły wziąć udział w wielu konkursach z nagrodami. Na dzieci czekała pyszna niespodzianka – smaczna pizza i napoje, zasponsorowane przez rodzica jednej z wychowanek przedszkola. Dzieci wraz z wychowawczynią bawiły się świetnie.
Iwona Rusinek
Dzieci z I i II grupy oddziału przedszkolnego zorganizowały przyjęcie dla swoich ukochanych dziadków. Przedszkolaki przygotowały repertuar artystyczny oraz słodki poczęstunek. Dzieci śpiewały piosenki, recytowały wiersze. Wspaniali goście mogli podziwiać balet „Jezioro łabędzie” w wykonaniu jednej z wychowanek grupy II. Dzieci obdarowały swoich ukochanych gości kwiatami oraz własnoręcznie wykonanymi upominkami. Podczas organizowania imprezy dla babci i dziadka, swój udział mieli również rodzice – chętne mamy pomagały w przygotowaniu stołów, przyniosły pyszne wypieki oraz wspierały wychowawczynie podczas trwania imprezy.
Iwona Rusinek
24 lutego 2010 r. odbył się „ Festiwal Piosenki”. Uczestnikami byli uczniowie klas I-III oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych. Dzieci i jury wysłuchali osiemnastu piosenek w miłej i radosnej atmosferze. Każdy z reprezentantów klas otrzymał miejsce od pierwszego do trzeciego. Na końcu wszyscy obecni mogli zagłosować na piosenkę, która według niego była najlepiej wykonana. Tą drogą wyłoniono zwycięzcę, który otrzymał puchar „Nagrodę publiczności”. Zwycięzcą został uczeń klasy III b Patryk Wojciechowski. W tym miejscu gratulujemy wszystkim uczestnikom, a publiczności dziękujemy za stworzenie fantastycznej festiwalowej atmosfery.
Organizatorzy
Iwona Rusinek
Małgorzata Jessa
26 lutego br. zawitał ponownie do naszej szkoły Teatr Lalek „Pinokio” z przedstawieniem pt. „Zaczarowany las”.
W tym szczególnym dniu samorząd szkolny wraz z kołem przyjaciół biblioteki przygotował wiele atrakcji. Przede wszystkim w tym dniu uczniowie mieli ubrać się na czerwono, a każda sala lekcyjna ustrojona była w tym dniu walentynkowo. W bibliotece szkolnej można było za 10 groszy wysłać do wyjątkowej osoby bilecik z życzeniami, które roznosił specjalny walentynkowy listonosz. Po za tym z okien biblioteki w trakcie przerw rozlegała się muzyka, można było przesłać życzenia przez szkolny radiowęzeł. Apel poświęcony przybliżeniu historii tego święta oraz tradycji z nim związanych, przygotowała klasa VI b pod opieką wychowawczyni p. Joanny Sip
Uczeń klasy pierwszej Maksymilian Bartkowiak został wyróżniony w Powiatowym Konkursie Plastycznym dla klas pierwszych szkół podstawowych pt. „ My się zimy nie boimy, bezpieczeństwa się uczymy” organizowanego przez Komendę Powiatową Policji w Szamotułach.
Karnawał to okres zimowych balików, maskarad, pochodów i zabaw. W naszej szkole uczniowie klas I - III bawili się na baliku karnawałowym 11 lutego. Każdy uczestnik zaprezentował swoje przebranie w całej okazałości krocząc środkiem sali. Na parkiecie wesoło bawiły się królewny, anioły, Hanny Montany, rycerz, budowlaniec, duch i wiele innych postaci bajkowych, baśniowych czy też filmowych.
Violetta Dzik
W roku szkolnym 1999/2000, założyłam w naszej szkole zespół flażoletowy.
W tym roku przypada 10 rocznica zespołu i nowowiejska orkiestra nadal gra.
Przyczynkiem do tych wspomnień był koncert kolejnej grupy naszych flażolecistów,
który odbył się w tym roku, we Wronieckim Ośrodku Kultury, podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.Warto zrobić retrospektywę i przypomnieć, z okazji jubileuszu, dokonania naszych uczniów.
Najpierw uczyliśmy się grania w wielkiej wspólnocie Stowarzyszenia na Rzecz Efektywnych Metod Umuzykalniania, czyli wielotysięcznej grupie „EMU”.
Rozpoczęliśmy od kolędowania przy żłóbku we wronieckiej farze, w grudniu 2000r.,
a już w czerwcu 2000r, gościliśmy pierwszy raz na V Festiwalu Amatorskich Zespołów Flażoletowych w Sielinku.
Uczniowie naszej podstawówki, którzy należą do szkolnego koła flażoletowego , działającego już od 10 lat pod bacznym okiem p. Mari Gierak, wystąpili we Wronieckim Ośrodku Kultury dając przepiękny koncert muzyczny, również dla WOŚP.
Wyjeżdżaliśmy jeszcze trzy razy na festiwal, tym razem w Opalenicy. Stałym punktem naszych podróży były przez kilka lat spotkania w Pniewach, w sanktuarium Bł. Urszuli Ledóchowskiej, Innym miejscem, gdzie odbywały się zloty grup flażoletowych i gdzie nas również nigdy nie brakowało, były spotkania jesienne pod hasłem „Pyrkosz Gośliński”, w Białężynie oraz spotkania w Swarzędzu.
Jednym z naszych ulubionych spotkań było „Śladem Trzech Króli” w poznańskiej katedrze.
Nabożeństwo prowadzi wtedy arcybiskup metropolita poznański, a flażolecistom akompaniuje katedralny organista, znany we Wronkach, Krzysztof Wilkus.
Przyszła wreszcie pora na indywidualne koncerty.
Pierwszym był występ we wronieckich Olszynkach, podczas „Dni Wronek”.
W 2002r. zorganizowaliśmy własny zlot zespołów flażoletowych pod nazwą „Nadwarciańskie Spotkania Artystyczne”, znowu podczas „Dni Wronek”.
Zaprosiliśmy grupę pana Jacka Hałasa, „Muzykanci” oraz zespół tańca celtyckiego „An Coisir” z Domu Bretanii w Poznaniu.
W marcu 2003r. naszą propozycją był udział w Tygodniu Kultury Chrześcijańskiej.
Tym razem stworzyliśmy formułę festiwalu muzyki dawnej „Pro Musika Antiqua”.
Odbył się trzy razy. Pierwszym gościem specjalnym było „Trio Taklamakan” z Opalenicy,
w następnym roku gościem naszym został pan Jacek Kowalski, znany mediewista z UAM w Poznaniu. W duecie z Janem Dobrzańskim zagrali na instrumentach z epoki, starofrancuskie utwory krzyżowców. Dzieci z naszej szkoły wystąpiły przed gośćmi jako tzw. support.
W czasie 10-letniej historii zespołów flażoletowych w Nowej Wsi, nasi uczniowie byli też uczestnikami warsztatów artystycznych w Zielonce koło Murowanej Gośliny, gdzie wymieniały doświadczenia z kilkudziesięcioosobową grupą z wielkopolskich ośrodków.
Prowadząca zespół a niżej podpisana, uczestniczyła kilkakrotnie w Międzynarodowych Warsztatach Flażoletowych dla kierujących grupami muzycznymi. Stamtąd przywoziłam także propozycje repertuarowe.
Obecnie szkolna orkiestra flażoletowa liczy 26 osób, z czego 17 to drugoklasiści.
Nazywamy się „FORTE”, co jest zgodne z dynamiką tak dużej grupy.
Dziękuję wszystkim członkom zespołu, dawnym i obecnym oraz ich rodzicom,
za współpracę, cierpliwość i trud, które sprawiły, że możemy dziś cieszyć się tym jubileuszem
Maria Gierak
Cała Polska włącza się w akcje Jurka Owsiaka , nowowiejska podstawówka również . Tym razem granie z orkiestrą rozpoczęliśmy już tydzień wcześniej. Koło Przyjaciół Biblioteki , przyniosło produkty z których upiekliśmy mnóstwo ciasteczek, których mimo wszystko zawsze jest za mało, cieszą się tak dużym wzięciem!!! Chłopcy , upiekli ciastko murzynkowe, głównym pomysłodawcą i wykonawcą jest uczeń kl VI a, Roman Helak a pomagał mu Łukasz Kwiatecki z VI b. Ciasto trafiło do pokoju nauczycielskiego, tam dzięki ofiarności nauczycieli uzyskało niezłą sumkę. Kolejne ciasto upiekły panie z obsługi , przepyszny serniczek, który też bardzo szybko znikał a suma pieniędzy bardzo szybko się powiększała. Ciasteczka i placki , sprzedawaliśmy przez dwa dni, uzyskaliśmy w ten sposób 170 zł.
Zorganizowaliśmy również w szkole grupę wolontariuszy, którzy w bardzo niesprzyjających warunkach pogodowych w dniu 10 stycznia, zbierała pieniądze dla chorych dzieci.!!! Jesteśmy z nich bardzo dumni a byli to:
Helak Roman VIa , Gołębiewska Julita VIa, Golba Celina Va, Kaźmierczak Anna Va, Michalska Karolina Va, Nowacka Paulina VIb, Nowak Paulina VIb, Tafelska Kinga VIb.
Uczniowie naszej podstawówki, którzy należą do szkolnego koła flażoletowego , działającego już od 10 lat pod bacznym okiem p. Mari Gierak, wystąpili we Wronieckim Ośrodku Kultury dając przepiękny koncert muzyczny, również dla WOŚP.
II miejsce drużyny dziewcząt w Międzypowiatowym Turnieju Piłki Siatkowej o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Szamotuły.
21 grudnia przygotowaliśmy jasełka dla pań z DPS w Nowej Wsi . W tym roku zaprezentowaliśmy „Jasełka ekologiczne”, w których główną rolę odgrywały zwierzęta ( uczniowie klasy III b ) i „ Jasełka współczesne” z policjantem , burmistrzem, lekarzem ( uczniowie klasy III a).
Przy słodkim poczęstunku i wspólnym kolędowaniu miło upłynął przedświąteczny czas.
W E S O Ł Y C H Ś W I Ą T
Klasy I-III przygotowały Jasełka , które przedstawiły na Wigilijnych Spotkaniach ze swoimi rodzicami. Wspólne śpiewanie kolęd, dzielenie się opłatkiem, składanie sobie życzeń oraz prezenty od Gwiazdora wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój.
W Klubie Małego Muzyka przy akompaniamencie granym na flecie poprzecznym i organach śpiewaliśmy kolędy. Rozmawialiśmy także o legendach i zwyczajach związanych ze świętami Bożego Narodzenia.
Kolejny wyjazd klubu odbył się 17 grudnia 2009r. uczniowie z klas III-VI naszej szkoły, zainteresowani historią i sztuką mieli okazję uczestniczyć w wycieczce do Poznania. Tym razem w programie wyjazdu było zwiedzanie Muzeum Archeologicznego a tam przepięknej wystawy pt. z życia Egiptu, mieliśmy okazje obejrzeć autentyczne eksponaty wypożyczone z berlińskiego muzeum, które pochodził z XIII w p.n.e. Braliśmy również udział w warsztatach lepienia garnków z gliny oraz obejrzeliśmy międzynarodową wystawę rzeźb lodowych na poznańskim Starym Rynku. Wyjazd był jednym z elementów projektu „Klub Ciekawych” finansowanych ze środków Gminnej Komisji Profilaktyki, realizowanym w tym roku w szkole w Nowej Wsi.
17 grudnia 2009 roku nowowiejską „ zerówkę” odwiedził prawdziwy GWIAZDOR . Dzieci domagały się „ prawdziwego gwiazdora” , i był - bez maski, bez rękawic, po prostu święty.
Dzieci były zachwycone, bo „ nie miał rózgi”. W nowowiejskiej zerówce są dzieci, które są pokorne, uczynne, po prostu kochane i takiej „rózgi” nie potrzebują. Dziękujemy Gwiazdorkowi za to, że był i przyniósł dzieciom wymarzone prezenty.
wychowawczyni oddziału przedszkolnego
Małgorzata Jessa
W piątek, 4 grudnia grupa uczniów klas III-VI wraz z opiekunami wybrała się do Poznania na Festiwal Sztuki i Rzemiosła Artystycznego.
Nowowiejska zerówka świętowała 4 grudnia Dzień Górnika. Gościem przedszkolaków był górnik pan Stanisław Ździebło.
Nasz miły gość przepracował 32 lata w kopalni, w tym 29 lat pod ziemią w kopalni w Jastrzębiu Zdroju.
Dzieci poznały sprzęt potrzebny do pracy górnikom , zobaczyły galowy mundur, a także poszerzyły swój słownik o wyrazy: szyb wentylacyjny, kilof, materiały rozsadzające metanit, barbaryt; poznały oznaczenia pióropuszy na czapkach górniczych: biały kolor pióropusza – pracownik administracyjny, czarny – górnicy pracujący pod ziemią, zielony – pracownicy techniczni, czerwony – orkiestra górnicza.
Pan Stanisław Zdziebło opowiadał o niebezpiecznej pracy górników, dzielił się wiedzą, doświadczeniem i emocjami związanymi z tą niezwykle niebezpieczną pracą.
Dzieci były zachwycone, ciekawe, zadawały mnóstwo pytań, na które otrzymały odpowiedzi.
To było ciepłe, „węglowe” spotkanie. W tym miejscu życzymy wszystkim górnikom zdrowia i satysfakcji z wykonywania pracy, a panu Stanisławowi Zdziebło, żeby jeszcze raz wiele, wiele lat opowiadał uczniom naszej szkoły o
„Górniczym Stanie”.
wychowawczyni oddziału przedszkolnego
Małgorzata Jessa
Akcja Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy „Ratujemy i Uczymy Ratować” dotarła także do naszej szkoły.
Pani Violetta Janowicz i pani Violetta Dzik, nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej, przeszkolone przez wolontariuszy Pokojowego Patrolu, instruktorów – ratowników WOŚP, teraz uczą nasze dzieci podstawowych czynności ratujących życie. Uczniowie klas I-III poznają podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy. Wiedzą, że należy zachować spokój i opanowanie w sytuacji zagrożenia. Potrafią wezwać pomoc, sprawdzić przytomność oraz oddech u osoby poszkodowanej, ułożyć ją w pozycji bocznej ustalonej, a jeśli zajdzie potrzeba, potrafią wykonać oddechy ratownicze oraz uciski klatki piersiowej.
Nauczycielki – ratowniczki poprowadziły także szkoleniową Radę Pedagogiczną przekazując swoim koleżankom i koledze zdobytą wiedzę i nabyte umiejętności.
Serdecznie dziękujemy Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka za przekazanie naszej szkole pomocy dydaktycznych: fantomy, podręczniki, filmy edukacyjne, płyty instruktażowe, które pozwolą realizować założenia programu RUR.
Sie ma!
Dnia 01 grudnia 2009 roku uczniowie oddziałów przedszkolnych i klas I-III witały w murach naszej szkoły Burmistrza Miasta i Gminy Wronki pana Mirosława Wieczora, który przekazał im znaczki odblaskowe, aby bezpiecznie poruszały się po drogach.
Funkcjonariusze Straży Miejskiej we Wronkach przeprowadzili także pogadankę na temat bezpieczeństwa na drodze.
"Na Świętego Andrzeja
błyska pannom nadzieja".
Andrzejki, zwane także Jędrzejki lub Jędrzejówki to wieczór wróżb odprawianych z 29 na 30 listopada w wigilię świętego Andrzeja. Uczniowie naszej szkoły bawili się wesołymi, żartobliwymi wróżbami na organizowanych klasowych zabawach oraz dyskotece szkolnej.
„Zebrała się nasza gromada, gdy już wieczór zapada. Chętna do zabawy w andrzejkową noc, Bo dziś wróżb i magii moc. Która pierwsza za mąż wyjdzie? I do której szczęście przyjdzie? Która dziś odpowiedź na pytanie znajdzie? A która swą miłość odnajdzie? Odpowiedzi na pytania i marzenia znamy, Ale na wyniki jeszcze poczekamy.”
W kalendarzu Święto Życzliwości wpisane jest 21 listopada ale w naszej szkole po raz pierwszy świętowaliśmy 23 listopada. Jest to pomysł w Polsce zupełnie nowy. Wrocławianie obchodzą ten dzień od 2006 roku a Stanach Zjednoczonych znany jest od 1973 roku pod nazwą World Hello Day i miał służyć promowaniu idei pokoju na świecie. Przekazywaliśmy sobie tego dnia miłe życzenia i pozdrowienia, słuchaliśmy muzyki, która „łagodzi obyczaje”, robiliśmy sympatyczne niespodzianki a przede wszystkim uśmiechaliśmy się do siebie. Podsumowaliśmy to spotkaniem wszystkich uczniów i nauczycieli, gdzie jeszcze raz w telegraficznym skrócie podkreślona została idea życzliwości. Uwieczniliśmy też na pamiątkowym zdjęciu tych uczniów, którzy najpełniej wyrażają tę ideę swoim codziennym postępowaniem. Oto oni: Julia Błajek klasa 1, Eryk Bębynek klasa 2, Katarzyna Mikołajczak klasa 3a, Zuzanna Świniarska klasa 3b, Izabela Nowak klasa 4, Kacper Krzyżaniak klasa 5b, Weronika Piechowiak klasa 5a, Monika Kawka klasa 6a, Roksana Majchrzak klasa 0. Życzymy wszystkim aby cały rok byli dla siebie tak życzliwi, jak w tym dniu.
Organizatorzy
W Klubie Małego Muzyka, 16 listopada br. witaliśmy na koncercie pana Saksofonika, który wybrał się w drogę do pani Sowy aby dowiedzieć się, które dźwięki są ładniejsze – niskie czy wysokie? W drodze towarzyszyła mu muzyka ze znanych bajek- Szreka, Gumisiów czy Koziołka Matołka.
13 listopada 2009 roku odbyła się wycieczka rekreacyjna dla uczniów klas III - VI. Zorganizował ją dla nas pan Krzysztof Migała. Byliśmy pod opieką pani Agnieszki Szymańskiej i pani Natalii Grzelewskiej.
Najpierw udaliśmy się do Parku Wodnego w Swarzędzu koło Poznania, gdzie oprócz dużego basenu były do dyspozycji dwie duże zjeżdżalnie, mniejszy basen z masażami , a także dwie wanny z jacuzzi. Ciekawostką było to, że baseny tutaj są wyposażone w podwodne oświetlenie.
Siły zregenerowaliśmy w pobliskim McDonald's. Po czym pojechaliśmy do kina IMAX- Poznań Plaza. Oglądaliśmy tam film animowany pt. „ Odlot”.
Po projekcji filmu pojechaliśmy bardzo wygodnym autokarem Pana Mariusza Bryćko do domu.
Uczestnicy wycieczki
Rozstrzygnięto konkurs na znaczek pamiątkowy pt. „ Podróże Arkadego Fiedlera”. Wytypowano pięć prac, które zawierały wszystkie cechy logo. Pierwsze miejsce oraz nagrodę książkową otrzymała Ewelina Hojan z klasy VI a. Pamiątkowe dyplomy otrzymali: Ania Kaźmierczak z klasy Va za drugie miejsce, Angelika Brzeska z klasy VIa za trzecie miejsce, Agnieszka Molińska z klasy VIa za czwarte miejsce i Szymon Frąckowiak z klasy czwartej za miejsce piąte.
Organizator konkursu
Maria Gierak
W przededniu narodowego Święta Odzyskania Niepodległości uczniowie klasy VI a przedstawili nam fragment historii naszego kraju, by w ten sposób uczcić dzień 11 listopada.
Przedstawienie przybliżyło pozostałym uczniom problem zaborów, powstań narodowych, aż wreszcie I wojny światowej i odzyskania niepodległości. Nie tylko uczniowie starszych klas, ale i młodszych, zainteresowani byli tym, co działo się na „narodowej scenie”, na której mogliśmy podziwiać: carycę Katarzynę, Wilhelma II, Franciszka I, żołnierza, biorącego udział w powstaniu listopadowym, powstańca żegnającego ukochaną, dzieci, które nie chciały modlić się w języku zaborców. Młodzi aktorzy doskonale wcielili się w swoje role, całości dopełniły: stroje, dekoracje, muzyka.
Była to dla wszystkich nie tylko ciekawa lekcja historii naszego kraju, ale przede wszystkim przedstawienie miało przybliżyć postawy tych ludzi, którzy przez ponad wiek nie porzucili wiary w odrodzenie naszej Ojczyzny, tych, którzy w tej sprawie „na stos rzucili swój życia los”.
Agnieszka Szymańska
Dnia 5 listopada klasy trzecie wybrały się do Zakładu Przemysłu Ziemniaczanego we Wronkach aby poznać proces przerobu ziemniaka. Uczniowie dowiedzieli się, że oprócz frytek z ziemniaka otrzymujemy syrop, karmel, klej, mączkę ziemniaczaną i wiele innych produktów. Byli zaskoczeni, kiedy dowiedzieli się, że syrop z ziemniaków znajduje się w cukierkach, a nawet lodach, które tak uwielbiają.
Dnia 4 listopada 2009 roku, uczniowie klas I – III oraz przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi, uczestniczyli w wycieczce do Poznania i Puszczykowa. Celem priorytetowym wycieczki była realizacja szkolnego projektu związanego z Patronem szkoły oraz integracja dzieci w różnym przedziale wiekowym. W pierwszej części planu wycieczki, uczniowie wybrali się do Kina Apollo w Poznaniu na seans filmowy pt. „Po rozum do mrówek”. Dzieci pod nadzorem nauczycieli, mogły zaopatrzyć się w bufecie kina w przekąski i napoje. Uczniowie wykazali się dużą samodzielnością. Film został przyjęty z ogromnym entuzjazmem a dzieci jeszcze długo po opuszczeniu kina, wspominały jego wesołe fragmenty. Drugą częścią szkolnej wycieczki był wyjazd do Puszczykowa, miejsca, gdzie zamieszkał Arkady Fiedler – przyszły Patron Szkoły w Nowej Wsi. Uczniowie zwiedzali Muzeum poświęcone jego życiu i twórczości. Mieli okazję podziwiać sprowadzone przez podróżnika eksponaty. Warto przybliżyć postać tego wybitnego człowieka, gdyż prowadził on wspaniałe i ciekawe życie.
Cała grupa była oczarowana ekspozycjami z różnych zakątków świata- dziewczynki podziwiały piękną kolekcję motyli, a chłopcy nie mogli oderwać oczu od akwarium z żywymi okazami piranii. Uczniowie wrócili do domów z ciekawymi pamiątkami i ogromnym apetytem na podróże po świecie.
Iwona Rusinek
„Na cmentarzu płomyki złote
i groby w chryzantemach.
Ludzie przyszli tu z myślą o tych,
których już nie ma.”
W Święto Zmarłych odwiedza się cmentarze, groby zmarłych z rodziny, bliskich. Tego dnia istnieje tradycja zapalania świeczek czy zniczy na grobach oraz składania kwiatów, wieńców lub też innego typu ozdób mających być symbolem pamięci. Również uczniowie naszej szkoły postanowili włączyć się w tą tradycję i odwiedzili Cmentarz Choleryczny. Złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze. Musimy pamiętać , że cmentarz to nie miejsce na głupie gonitwy czy zabawy w chowanego! Musimy szanować to miejsce, przecież wszystko co ziemskie przemija, więc my też kiedyś będziemy spoczywać w tym miejscu i będziemy pragnąć spokoju.
Uczniowie
Dnia 2 listopada reprezentacja naszej szkoły w składzie : Joanna Frąckowiak , Ewelina Hojan i Sebastian Przybylak wzięli udział w V Powiatowym Konkursie Wiedzy Ekologicznej w Szamotułach. Nasi uczniowie zajęli III miejsce na 15 startujących szkół. W nagrodę otrzymali książki i dyplomy oraz czek wartości 1000zł na zakup pomocy z ekologii . Do konkursu reprezentację szkoły przygotowała p. Violetta Janowicz - nauczyciel przyrody. Gratulujemy i życzymy sukcesów w następnych konkursach !
Jaka jest droga „od ziarenka do bochenka”? Gdzie to najlepiej sprawdzić?
Oczywiście, w piekarni? Dlatego też 29 października wybraliśmy się na wycieczkę do piekarni GS.
Wśród apetycznych zapachów poznawaliśmy, jak powstaje chleb – od zaczynu do pięknie wypieczonego bochenka. Z zaciekawieniem oglądaliśmy urządzenia piekarnicze i słuchaliśmy opowieści pana piekarza. Zwiedziliśmy także dział, gdzie powstają ciasta i pączki (udało się nam podjeść nieco czekoladowej polewy). Na koniec poczęstowano nas pysznymi, świeżutkimi bułeczkami.
To była pouczająca i „smakowita” wizyta.
Uczniowie klasy III a i III b
Dnia 4 listopada odbyła się w naszej szkole dyskoteka z okazji Święta Halloween. Szkolny korytarz zmienił się nie do poznania, w oknach zwisły pająki, pajęczyny i duchy. Nie byłoby Halloween bez przebierańców toteż na dyskotece można było spotkać diabły, czarownice, zamaskowane potwory oraz inne przerażające potwory. Muzykę serwował Wojtek Gierak i Mariusz Wąchalski. Wszyscy uczniowie świetnie się bawili. Dużym zainteresowaniem cieszyły się konkursy zorganizowane w trakcie imprezy: robienie mumii z papieru toaletowego, jedzenie jabłka zawieszonego na kiju czy konkurs na najciekawsze przebranie. Bezkonkurencyjna w tworzeniu mumii okazała się Celina Golba, jabłko najszybciej ugryzł Łukasz Kwiatecki natomiast najciekawszy strój zaprezentowała Marietta Olszak. Czas szybko minął przy dobrej muzyce i zostaje nam tylko poczekać na kolejne Halloween.
Organizatorzy
24 października br. odbyła się w naszej szkole UROCZYSTOŚĆ PASOWANIA NA UCZNIA KLAS PIERWSZYCH. Do społeczności szkolnej w obecności zaproszonych gości przyjętych zostało 17-stu uczniów. Było to dla nich ogromne przeżycie. Pierwszoklasiści z udziałem starszych koleżanek z klasy VI zaprezentowali się w przedstawieniu teatralnym, złożyli ślubowanie, a następnie p. dyrektor - Anna Sarbak dokonała aktu ślubowania. Dzieci otrzymały dyplomy i upominki ufundowane przez Radę Rodziców naszej szkoły oraz swoich rodziców. Następnie wraz ze swoimi rodzicami i zaproszonymi gośćmi świętowali przy słodkim poczęstunku. Oczywiście tej uroczystości towarzyszyły chwile wzruszenia, miłe słowa, liczne przemówienia i kwiaty. Dziękuję Radzie Rodziców za ufundowane upominki oraz rodzicom moich wychowanków za pomoc i wsparcie w organizacji tej uroczystości.
Violetta Janowicz
Pod takim hasłem przebiegała tegoroczna akcja sprzątania świata, która w naszej szkole została przeprowadzona 18 września. W tym dniu, klasy Va i Vb, pełne zapału, wyposażone w rękawiczki, worki, grabie oraz taczkę otoczyły swoją opieką Cmentarz Choleryczny w Nowej Wsi. W akcji sprzątania świata brały udział także pozostałe klasy naszej szkoły, które uporządkowały inne tereny Nowej Wsi. Dzięki zaangażowaniu uczniów, udało nam się uprzątnąć suche liście, wypielić chwasty oraz zagrabić teren na którym znajduje się cmentarz.
Mamy nadzieję, że dzięki takim akcjom poziom świadomości ekologicznej społeczeństwa wzrośnie i „dzikich” wysypisk śmieci będzie co raz mniej.
Natalia Grzelewska
23 października 2009 roku odbyło spotkanie z panią dzielnicową Iwoną Mikołajczak.
Przygotowanie do świadomego uczestnictwa w ruchu drogowym, prewencji kryminalnej w znacznym stopniu decyduje o tym, czy dzieci będą bezpieczne na drodze, w szkole, w domu i w miejscach publicznych. Czuwanie nad bezpieczeństwem dzieci jest obowiązkiem dorosłych. Dlatego wychowanie komunikacyjne, prewencyjne jest ważnym elementem edukacji klas 0-III i starszych. To było spotkanie bardzo potrzebne. Pani Iwona to osoba obdarzona talentem, darem kontaktu z dziećmi. Dzieci klas 0-III opowiadały bez oporów o swoim doświadczeniach, otrzymały odpowiedzi na liczne pytania. Na koniec mogły zobaczyć, dotknąć wyposażenia wozu policyjnego. Mimo deszczu była gorąca atmosfera.
Dziękujemy KP- Wronki za serdeczny , mądry i bardzo potrzebny kontakt.
Współorganizator spotkania
Małgorzata Jessa
Edukacja małego dziecka wymaga ciągłych poszukiwań, wyobraźni, doboru zdań wiążących się z problemami współczesnego świata.
Edukacja małego dziecka wymaga ciągłych poszukiwań, wyobraźni, doboru zdań wiążących się z problemami współczesnego świata.
Nowowiejska zerówka poszukuje, doświadcza w każdym dniu pobytu w szkole. Jedną form wdrażania programu zdrowotnego jest organizowanie ciekawych zajęć. Już we wrześniu i październiku dzieci działały praktycznie w sali i terenie. Poznawały dary jesieni przez wszystkie zmysły , a na koniec przygotowywały pyszne desery owocowe i sałatkę warzywną.
Było smacznie, zdrowo i higienicznie.
Wychowawca oddziału przedszkolnego grupa I
Małgorzata Jessa
Święto Drzewa (Arbor Day) wymyślił w 1872 roku w Stanach Zjednoczonych znawca i miłośnik przyrody Juliusz Morton. Do Europy idea trafiła w 1951 roku. Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa ONZ (FAO) postanowiła, że we wszystkich krajach członkowskich 10 października obchodzony będzie Światowy Dzień Drzewa.
W naszej szkole obchodziliśmy ten dzień w piątek 9 października. Sadzonki drzew otrzymaliśmy od Nadleśnictwa Sarbia oraz od firmy Gelg , były to buki, klony, kasztanowce oraz tuje. Każda klasa wraz ze swoim wychowawcą, posadziła jedno drzewko, które otrzymało swoje imię. Posadziliśmy też drzewko pokoju (buk), które uroczyście zostało posadzone przez samorząd szkolny oraz panią dyrektor i panią Grzelewską. Drzewka te będą zdobiły teren naszej szkoły przez wiele lat.
Dnia 07 października 2009 roku rozpoczęliśmy nowy cykl spotkań z bajką. Nowowiejscy zerówkowicze słuchają bajek czytanych przez wychowawczynię, a także przez zaproszonych gości. Pierwszym gościem była pani Marta Majka, bibliotekarka Filii Bibliotecznej w Nowej Wsi. Dzieci w zamian za przeczytaną bajkę przedstawiły wiersz i piosenki. To było miłe spotkanie.
Małgorzata Jessa
Spektakl „Pinokio" przygotowany na podstawie bajki włoskiego prozaika Carla Collodiego, zaprezentowany w naszej szkole przez Studio Małych Form Teatralnych Scenografii i Reżyserii „ ART-RE” z Krakowa wywołał wśród uczniów klas I-III i oddziałów przedszkolnych wiele pozytywnych emocji. Dzieci z ożywieniem reagowały na przebieg akcji. Aktywnie uczestniczyły w przedstawieniu odgrywając role strażników, osiołków, pani kurator czy też koleżanki drewnianego pajacyka z zerówki. Wesoła zabawa towarzyszyła wszystkim uczniom przez cały czas trwania spektaklu. Sztuka dostarczyła także dzieciom przestrogi, by nigdy nie kłamały „bo nos może im się wydłużyć tak jak bohaterowi przedstawienia”. Każdy z uczniów naszej szkoły wie, że warto w życiu uczciwie i godnie postępować.
Violetta Dzik
Dnia 25 września 2009 roku korzystając z pięknej jesiennej aury
„Nowowiejska Zerówka” poszerzała wiadomości z historii regionu , a ściślej mówiąc poznała nasze miasto powiatowe Szamotuły. „Zerówkowicze” zwiedzili Basztę Halszki, Klasztor, Pocztę i pomniki. Z wielkim entuzjazmem przebyły trasę ze stacji Wronki do Szamotuł i z powrotem. To była „żywa lekcja historii”. Wszystkie dzieci bez wyjątku były radosne i bogatsze o nowe doświadczenia.
Organizator wycieczki
wychowawca oddziału przedszkolnego
Małgorzata Jessa
Sebastiana Kaźmierczaka uczeń kl. IV zajął III miejsce w Konkursie Fotograficznym Wielkopolskim Traktem organizowanym przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Gratulujemy!
"Stosunek wilka do człowieka jest taki,
jakie jest odniesienie tego człowieka
do innych ludzi,
zwierząt i całego otaczającego go świata".
Michał Siemianycz
Chcąc się przekonać o tym, że "Wilk nie jest zwierzęciem ziejącym nienawiścią, ani też nie jest maskotką do przytulania, nie jest ani niebezpieczny, ani sympatyczny. Jest po prostu jednym z wielu interesujących gatunków prześladowanych przez człowieka od stuleci, który potrzebuje miejsca do życia." (D. Mech, International Wolf Center ) udaliśmy się wraz z wychowawczyniami p. A. Tomczak i p. V. Dzik do Stobnicy do Stacji Doświadczalnej Katedry Zoologii poznańskiej Akademii Rolniczej.
W warunkach zbliżonych do naturalnych prowadzi się tu prace nad hodowlą i przywróceniem naszej przyrodzie ginących gatunków zwierząt głównie wilków, ale także tarpanów, cietrzewi, głuszców.
Pracownicy stacji chętnie opowiedzieli nam o życiu i obyczajach wilków, o pracy nad przywróceniem wilka polskim lasom. Dobrze, że w 1998 roku to zwierzę zostało objęte ścisłą ochroną gatunkową na terenie całej Polski. Dzięki temu w naszym kraju żyje dziś już około 500-600 wilków.
Uczniowie klasy III a i III b
Uczniowie naszej szkoły w roku szkolnym 2009/10 będą uczestniczyli: klasy 0-III w spotkaniach w Klubie Małego Muzyka, a klasy IV-VI w Spotkaniach ze Sztukoteką.
Art And Music zajmująca się muzyką, kulturą i sztuką, a zwłaszcza edukacją kulturalną dzieci i młodzieży chcąc umożliwić łatwiejszy dostęp do sztuki w szkołach i przedszkolach proponuje nam cykl comiesięcznych spotkań słowno- muzycznych.
W Klubie Małego Muzyka tematyka spotkań to:
„Rozśpiewana fletnia pana….”- wrzesień,
„Leśny festiwal” –październik,
„Pan Saksofonik i zaczarowany świat dźwięków” - listopad,
„Świąteczne legendy i zwyczaje” – grudzień,
„Z wizytą na królewskim dworze” – styczeń,
„Złocisty grzebyczek- bajka o koguciku” – luty,
„Zasiali górale muzyce…” – marzec,
„Fortepianowe opowieści małego Fryderyka” – kwiecień,
„Wokalista – kto to taki?” – maj,
„Magiczny cyrk” – czerwiec.
W Spotkaniach ze Sztukoteką tematy koncertów to:
„Fletnia - dlaczego pana” – wrzesień,
„Trio-znaczy trzy” – październik,
„Saksofonu czar” – listopad,
„Świąteczne legendy i zwyczaje” – grudzień,
„Tańce salonowe” – styczeń,
„Muzyka bez granic…-liryczna słowiańska dusza” – luty,
„Muzyka z górami w tle, czyli co w duszy gra góralom polskim” – marzec
„Fryderyk Chopin – genialny polski kompozytor i pianista” – kwiecień,
„Wokalista – tajniki aparatu głosowego” – maj,
„Muzyka cyrkowej areny” – czerwiec.
Uczniowie
Nadszedł czas na Święto Pieczonego Ziemniaka. Wszystkie klasy z ochotą w nim uczestniczyły. Sprzyjała nam słoneczna prawie, że letnia pogoda. Po zajęciach szkolnych zaopatrzeni w ziemniaki, kiełbaskę i napoje wyruszyliśmy na ognisko. A tam czekały na nas gry, zabawy, pyszne ziemniaki i kiełbaski oraz ciasto upieczone przez rodziców. Wesoło i zabawnie spędziliśmy ten czas.
Uczniowie
Rozpoczęcie roku szkolnego 2009/2010 odbyło się dnia 1 września o godzinie 9.00 na boisku szkolnym.
Po raz kolejny w naszej szkole w dniach od 22 czerwca do 3 lipca zorganizowano półkolonie letnie. W zajęciach półkolonijnych uczestniczyło 45 chętnych kolonistów.
Program zajęć jak zwykle był bardzo bogaty.
Zwiedziliśmy nowe ZOO w Poznaniu, byliśmy również w kinie, jeździliśmy na basen, chodziliśmy na kręgielnie, graliśmy na nowym boisku „ Orlik”, byliśmy nad jeziorem, odwiedziliśmy Straż Pożarną, paliliśmy ognisko, bawiliśmy się w podchody i w wiele innych ciekawych zabaw. Niestety półkolonia szybko się skończyła, zajrzyjcie więc na nasza stronę internetową do galerii zdjęć to dowiecie się jak było wesoło!!!
Zadowoleni połkoloniści!