W naszej bibliotece szkolnej już od wrześnie zbieraliśmy wszelkiego rodzaju zużyte baterie. Wstąpiliśmy do programu zbiórki REBA i na naszym koncie jest ponad 200 kg baterii. Nagrodziliśmy uczniów którzy przynieśli najwięcej baterii:
Kudłaszyk Michał kl. 0 - 1017 sztuk!!!!
Hoffmann Marcin kl. III – 434 szt.
Kwaśny Kamil kl. IV b – 292 szt.
Klasy które najbardziej zaangażowały się w zbiórkę:
I miejsce klasa 0 - 1803 sztuki!!!
II miejsce klasa I – 1148 sztuk!
III miejsce klasa II b – 1020 sztuk!
Zachęcamy do udziału w konkursie w przyszłym roku!
Podsumowaliśmy też całoroczną akcję pt. „Karton na makulaturę w każdej klasie” . Polega ona na tym, że dzieci nie wyrzucają niepotrzebnych papierów do kosza na śmieci, lecz zbierają do specjalnych kartonów. Taka makulatura trafia potem do skupu makulatury. Akcja prowadzona jest pod patronatem biblioteki szkolnej.
W tym roku szczególnie wzorowo z tego obowiązku wywiązały się dwie klasy które zostały wyróżnione są to: klasa I oraz klasa III
***
Przez cały rok zbieraliśmy też makulaturę pod hasłem ” Zbieramy makulaturę na nową lekturę”, którą uczniowie przynosili z własnych domów. W ten sposób nazbieraliśmy prawie 3 tony makulatury, które trafiły do punktu skupy. Zarobione w ten sposób pieniądze przeznaczymy na zakup nowych lektur do szkolnej biblioteki.
Na szczególne wyróżnienie zasługują klasy IV A oraz klasa V A, które najbardziej zaangażowały się w tegoroczna akcję.
Życzliwość, koleżeństwo, kulturalne zachowanie to cechy cenne i godne najwyższej pochwały. Z dumą podajemy do publicznej wiadomości, że w naszej szkole są takie osoby. Społeczność uczniowska zadecydowała, kto w szczególny sposób prezentował te cechy a wybór zaakceptowali wychowawcy.
Oto wyróżnieni w roku szkolnym 2008/2009
1. Wiktoria Grzelak klasa”0”
2. Jakub Nowak klasa 1
3. Julia Radziszewska klasa 2a
4. Angelika Wilińska klasa 2b
5. Łukasz Wiliński klasa 3
6. Weronika Piechowiak klasa 4a
7. Kacper Krzyżaniak klasa 4b
8. Angelika Brzeska klasa 5a
9. Adrian Stańko klasa 5b
10. Radek Brzeski klasa 6a
W roku szkolny 2008/2009 nasza szkoła przystąpiła do programu edukacyjnego „Ortograffiti,” zajęcia prowadziła pedagog Krystyna Nawrocka. Przez cały rok dzieci raz w tygodniu uczestniczyły w zajęciach oraz pracowały w domu. Dziewięcioro dzieci z klas czwartych robiło to systematycznie. Byli to: Anna Kaźmierczak, Celina Golba, Weronika Piechowiak, Dawid Bocian, Kamil Brust, Kamil Hoffmann, Bartek Białek, Kamil Kawka, Kamil Kwaśny. Wszyscy oni otrzymali piękne dyplomy, a szkoła certyfikat potwierdzający realizację programu.
Dobiegła końca realizacja w naszej szkole programu pod takim właśnie tytułem. Przy zaangażowaniu wychowawców wszystkich klas IV- VI uczniowie byli zachęcani do poszerzenia swojej wiedzy na temat zdrowego stylu życia (program interaktywny "gra o serce", prezentacja multimedialna, plakaty). Na zajęciach dodatkowych prowadzonych przez p. Renatę Dąbrowską mieli możliwość opracować i przeanalizować ankietę przeprowadzoną na początku realizacji programu wśród uczniów klas V i VI, potem zapoznać się z piramidą zdrowego odżywiania i wykonać własną w postaci plakatu. Na koniec przyszła rzecz najtrudniejsza: zadeklarować wykonanie jakiegokolwiek zadania, które byłoby korzystnego dla własnego zdrowia i utrzymania dobrej formy ( picie wody mineralnej, codzienne jedzenie dodatkowej porcji warzyw lub owoców, gimnastykowanie się, ograniczenie słodyczy itp.). 11 osób zrealizowało zadeklarowane zadanie i otrzymało certyfikaty potwierdzone przez ich rodziców. Wśród nich przodowali w ilości wykonanych zobowiązań Milena Lorek, Joanna Frąckowiak, Miron Olszak. Niestety z przyczyny małej frekwencji nie doszedł do skutku nocleg w szkole dla najbardziej zaangażowanych w program.
Któż nim został w tym roku ?
Ten, kto przez 1,5 min. poprawnie wykonał
48 przykładów. Ten, kto o 9 punktów wyprzedził kolejnego uczestnika.
Jednym słowem ten, kto był najlepszy, Czyli? Mistrzem Tabliczki
Mnożenia w roku szkolnym 2008/2009 został Grzegorz Nowak z klasy VIa.
To tytuł konkursu, który zorganizowała gromada zuchowa "Niezwyciężone Małolaty" pod opieką druhny Mai Nawrot. W konkursie tym brali udział również uczniowie naszej szkoły, którzy są w tej gromadzie zuchami. Miejsce I otrzymała Joanna Gorąca z klasy O , miejsce II zajęła Aleksandra Wojewoda z kl.II b, miejsce III przypadło Jakubowi Grudzińskiemu z kl. III. Osoby te zostały nagrodzone pięknymi książkami. Wyróżnienia oraz słodki upominek otrzymali: Zuzanna Świniarska, Kinga Zastróżna, Izabela Nowak, Katarzyna Michalska, Patryk Wojciechowski, Klaudia Grzesiak, Tomasz Stołowski.
Zawody lekkoatletyczne pod nazwą „Czwartki lekkoatletyczne” odbywały się w Poznaniu na stadionie lekkoatletycznym Olimpii- Poznań. Dzieci startowały w dwóch wybranych konkurencjach: bieg na 60 m, skok w dal, skok wzwyż, bieg na 60 metrów, bieg na 1000 metrów i rzuty piłeczką palantową. Dla najlepszych były dyplomy i medale. Jesienią odbyły się zawody trzykrotnie, wiosną sześciokrotnie. We wszystkich braliśmy udział i to z sukcesem, bo jako grupa jeżdżąca z Wronek pod nazwą Międzyszkolny Związek Sportowy zajęliśmy grupowo drugie miejsce. Zawodnicy z naszej szkoły, którzy przyczynili się do tego to: Kinga Tefelska, Celina Golba, Dawid Bocian, Sandra Zastróżna, Kinga Zastróżna, Adam Szymański, Kamil Kwaśny, Kacper Gumny, Bartłomiej Białek, Piotr Sobkowski, Radosław Gorący, Filip Frąckowiak, Hubert Dembski, Agnieszka Podzińska, Natalia Jezierska, Kornelia Kramer, Krzysztof Nawrot, Bartosz Izydorczyk, Szymon Krela, Adrian Stańko, Karolina Michalska, . Grupa jeździła pod opieką p. Krzysztofa Migały, p. Leszka Biedziaka i p. Anny Biedziak.
Przez majowe i czerwcowe tygodnie, uczniowie klas IV naszej szkoły uczestniczyli w wyjazdach na basen do Sierakowa. Tam, pod fachową opieką ratowników zdobywali lub szkolili swoje umiejętności pływackie. Okazało się, że poradzili sobie świetnie, gdyż większości z nich, po dziesięciu lekcjach udało się zdobyć kartę pływacką. Wyjazdy te były dla dzieci nie tylko świetną zabawą ale również doskonałą nauką, a dla niektórych okazją do przełamania swojego lęku przed wodą. Gratulacje dla pływaków!
Natalia Grzelewska
16 czerwca we wtorek odbył się II Szkolny Festiwal Piosenki dla klas 4 – 6. Mieliśmy okazję posłuchać znanych utworów, tym razem w wykonaniu naszych szkolnych artystów. Ocenie podlegała przede wszystkim strona muzyczna występu czyli czystość wykonania, rytm, głos, ale również interpretacja i ogólne wrażenie artystyczne. W skład jury weszli: pani Dyrektor Anna Sarbak, przedstawicielka Rady Rodziców pani Lucyna Perz, pani Renata Dąbrowska oraz przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Wojtek Bilski. Najwyższe noty i tym samym I miejsce przypadło Sandrze Zastróżnej za piosenkę „Czas nie będzie na nas czekał” zespołu Blue Caffe. Natomiast nagrodę publiczności otrzymały Milena Lorek, Weronika Weber i Marietta Olszak, które zaśpiewały piosenkę Ewy Farnej „Tam, gdzie nie ma już dróg”. Wszystkim wykonawcom wręczono dyplomy i upominki.
Każda klasa czeka na wycieczkę, szczególnie tę, która daje przedsmak wakacji. „Zerówkowicze” i pierwszoklasiści z Nowej Wsi spędzili 9 czerwca na wycieczce w Poznaniu. Odkrywali smak egzotyki w poznańskim ZOO, tropiąc dzikie zwierzęta: żyrafy, małpy, tygrysy, słonie, wielobarwne ptaki a także tajemnicze nietoperze, gady i nie spotykane u nas owady. Po tych przyrodniczych wrażeniach przyszła pora na sztukę.
Dzieci z wychowawcami obejrzały spektakl w wykonaniu zespołu Teatru Muzycznego w Poznaniu. Tym razem bawiła nas znajoma Pippi Pończoszanka, która otrzymała ogromne brawa za zabawianie publiczności swoimi fortelami i poczuciem humoru. Przyszedł wreszcie czas na bardziej przyziemne przyjemności-smakołyki z Mac’Donalda, wybór zabawki i szalone zjazdy w tunelu na placu zabaw. Oby takich przygód w wakacje jak najwięcej...
Wychowawcy klasy pierwszej i „zerówki”
Klasa Vb pod opieką wychowawczyni Mirosławy Kaźmierczak oraz pani Małgorzaty Strawy udała się 5 czerwca br. na wycieczkę do „ Wioski indiańskiej”. Po drodze odwiedzili Muzeum Młynarstwa w Jaraczu.
Dnia 02 czerwca br. do naszej szkoły ponownie zawitał Teatr Kukiełkowy z przedstawieniem „ Przepowiednia staruszki”. Uczniowie klas 0-III z uwagą śledzili akcję sztuki oklaskując wykonawców gromkimi brawami.
Iluż ciekawych rzeczy można dowiedzieć się o swojej rodzinie tworząc drzewo genealogiczne przekonali się uczniowie klas drugich, którzy realizując projekt edukacyjny „ Moja rodzina” wykonywali między innymi takie zadanie.
W finale mieli przyjemność gościć rodziców drugoklasistów oraz p. dyrektor szkoły. Goście mogli obejrzeć pozostałe prace zarówno plastyczne, jak i pisemne oraz obejrzeć przedstawienie ukazujące sceny z codziennego życia, zapewne niejednej rodziny.
Zadaniem projektu było przede wszystkim zacieśnienie więzi rodzinnych, budzenie dumy ze swoich rodziców i rodzeństwa. Pragniemy tym samym podziękować rodzicom uczniów klas drugich, iż znaleźli czas, aby uczestniczyć w naszym projekcie zarówno w dniu jego realizacji, jak i w czasie gdy pomagali dziecku w przygotowaniach i realizacji niektórych zadań.
Wychowawczynie klas drugich
Dzieci z pierwszej klasy w naszej szkole, miały okazję przedstawić swoim rodzicom 5 czerwca dwie inscenizacje. Jedna, wysławiała zalety rodzinnych spotkań, a szczególnie ciepłe słowa kierowane były do szanownych Rodziców. To dla nich dzieci przedstawiły scenkę o stole i wiele pięknych wierszy i obdarowały wykonanymi przez siebie upominkami.
Tego dnia mieliśmy okazję również obejrzeć efekty pracy wspólnej, dzieci i rodziców, przy opracowaniu projektu „Poznajemy Wronki”. Można było obejrzeć pokaźną wystawę fotografii dawnych i współczesnych Wronek oraz źródeł, którymi się kierowaliśmy przy poznawaniu historii miasta. Były to plakaty wykonane na zajęciach przez pierwszoklasistów.
Sami twórcy projektu wystawili scenkę promującą nasze miasto, zachwalając jego walory turystyczne słowem i prezentacją multimedialną. Na zakończenie zaśpiewali piosenkę o Wronkach, stworzoną na użytek tego projektu. Na spotkaniu obecni też byli Pani Dyrektor szkoły oraz przedstawiciele TMZW, Pan Paweł Bugaj i Pani Grażyna Kaźmierczak. Dzieci otrzymały z rąk prezesa TMZW dziecięcy certyfikat Przewodnika po Wronkach, a w prezencie od gości plan miasta, pocztówkę „Wronki wczoraj i dziś’ i długopis. Niespodzianką dzieci było z kolei wykonanie trzech utworów na flażoletach w pokaźnym składzie całej dwudziestoosobowej klasy, co zabrzmiało forte, zgodnie z nazwą naszego szkolnego zespołu.
Maria Gierak
Dnia 22 maja 2009 roku klasy drugie odwiedziły Wyspę Piratów w Kościanie, a klasa trzecia udała się na wycieczkę do Szreniawy, Puszczykowa i Kórnika.
W dniu 01 czerwca 2009 odbył się w naszej szkole Szkolny Konkurs Pięknego Czytania klas I-III, który został poprzedzony eliminacjami w poszczególnych klasach. Komisja konkursowa oceniała stopień umiejętności czytania, poprawność oraz intonację i wyrazistość. W tym szczególnym dniu wszystkim dopisywał bardzo dobry humor, a uczestnicy wykazali się wyjątkową umiejętnością czytania. Wyniki rywalizacji w poszczególnych klasach przedstawiały się następująco:
Klasa pierwsza
I miejsce – Świniarski Piotr II miejsce – Lukas Angelika III miejsce – Bębenek Eryk
Wyróżnienia: Dembska Julia, Gierczak Oliwia
Klasa druga
I miejsce – Pruc Mikołaj II miejsce – Mrowiński Igor III miejsce – Moliński Jakub
Wyróżnienia: Radziszewska Julia, Szeląg Norbert, Wojciechowski Patryk
Klasa trzecia
I miejsce – Kaźmierczak Sebastian II miejsce – Grudziński Jakub III miejsce – Kita Joanna
Wyróżnienia: Łukaszyk Maciej, Perz Dawid
Violetta Janowicz
Napisać „ó” Czy „u”, „rz”, czy też „ż”, z tym i innymi zawiłościami polskiej pisowni doskonale poradzili sobie zwycięzcy „ Szkolnego Konkursu Ortograficznego klas I-III”, który odbył się w maju, a byli to:
z klasy I – Julia Dembska i Jakub Patulski
z klasy IIa - Maria Lukas
z klasy IIb – Igor Mrowiński i Mikołaj Pruc
z klasy III – Maciej Łukaszyk, Jakub Grudziński i Joanna Kita
Finaliści zostali wyróżnieni dyplomami i znaczkami „ Mistrz Ortografii” oraz długopisami.
Organizator konkursu
Dnia 22 kwietnia 2009 roku odbył się Szkolny Konkurs Ekologiczny klas I-III. Tytuł młodego ekologa – strażnika przyrody zdobyli:
klasa I – Konieczna Emilia, Lukas Angelika, Michalak Julia, Nowak Jakub
klasa II a- Moliński Jakub, Szeląg Norbert, Wiśniewski Krzysztof
klasa II b – Frąckowiak Julia, Pruc Mikołaj, Wojewoda Aleksandra
klasa III – Łukaszyk Maciej, Duda Michał, Hojan Wiktoria, Kaźmierczak Sebastian, Nowak Izabela, Stańko Jagoda
Młodzi ekolodzy otrzymali nagrody książkowe oraz odznaki „ Młody ekolog – strażnik przyrody”. G R A T U L U J E M Y!
Organizator konkursu
W tym roku szkolnym Dzień Dziecka w klasach IV – VI wyglądał troszeczkę inaczej. Zamiast tradycyjnego Dnia Sportu odbył się konkurs Savoir- vivre . Najkulturalniejsi okazali się być uczniowie klasy VIa. Tuż za nimi uplasowały się klasy czwarte. Mistrzowie zdobyli maskotkę kulturalnego zachowania. Dzień uprzyjemniły nam lody ufundowane przez Radę Rodziców oraz seans filmowy w sali multimedialnej w Gimnazjum we Wronkach.
Dnia 21 i 22 maja 2009 r. odbył się wybór kandydata na patrona szkoły.
Głosowali: rodzice, uczniowie i pracownicy szkoły.
W dniu 25 maja 2009 r. komisja w składzie: Urszula Stróżyna, Krystyna Nawrocka, Julia Ławida i Wojciech Bilski dokonała obliczenia głosów i stwierdziła, że : oddano 303 głosy w tym: 302 głosy ważne,1 głos nieważny
Głosy oddane na poszczególnych kandydatów:
• Arkady Fiedler 155 głosów
• Ks. Jan Twardowski 42 głosy
• Julian Tuwim 74 głosy
• Wanda Chotomska 31 głosów
Większością głosów w liczbie 155, kandydatem na patrona szkoły został wybrany Arkady Fiedler.
„ Magia Puszczy Noteckiej” – pod takim hasłem 12 maja br odbył się finał projektu edukacyjnego. „Nowowiejska zerówka” gościła panią leśnik Justynę Brusiłło, miłośniczkę fotografii Kamilę Piwosz, dyrektora szkoły mgr Annę Sarbak oraz Rodziców. Dzieci z oddziału przedszkolnego przez trzy miesiące pracowały nad realizacją zadań, a efekty pokazały zaproszonym gościom. Celem głównym projektu było uświadomienie dzieciom, że są odpowiedzialne za najbliższe środowisko i mają wpływ na jego stan oraz poznanie piękna Puszczy Noteckiej. Dzieci z entuzjazmem pracowały nad projektem. Chętnie włączali się także rodzice, którym w tym miejscu chciałabym podziękować. „ Zerówkowicze” czuli się szczęśliwi i docenieni gdy zaproszeni goście dziękowali im za „ piękne przyjęcie”.
To ciekawe i nie ukrywam bardzo miłe doświadczenie
Organizator projektu
mgr Małgorzata Jessa
Tegoroczny Dzień Ziemi w naszej szkole był połączony z realizacją
programu „Trzymaj formę”. To my ludzie najbardziej rościmy sobie prawa
do „zarządzania” naszą planetą. To my najbardziej ją zmieniamy. To my do
niej należymy, jesteśmy jej częścią. Może zmianę na lepsze należy więc
zacząć od siebie? Jak żyjemy, czym się odżywiamy, jaka jest nasza
aktywność fizyczna ? Jakiej jakości i ile „paliwa” dostarczamy naszemu
organizmowi, na jak długi dystans nam go wystarczy ? Fachowej wiedzy na
ten temat dostarczyła nam p. Agnieszka Łukowska specjalista do spraw
żywienia z PPIS w Szamotułach, która przybyła wraz z dyrektorem
p. Romanem Czajką. Przez 45min. mieliśmy okazję być odbiorcami
prezentacji multimedialnej przygotowanej specjalnie dla nas przez panią
Agnieszkę na ten temat.
Zainspirowani tym spotkaniem udaliśmy się do sal, gdzie pod okiem
nauczycieli przystąpiliśmy do tworzenia „zdrowej kanapki”. Postępowanie
wg wcześniej podanej instrukcji gwarantowało zachowanie zasad higieny i
bezpieczeństwa. Radość z tej części dnia nie trwała długo, bo wszystkie
kanapki szybko znalazły amatorów. Pozostaje na koniec pytanie: czy
wprowadzimy te zdrowe nawyki na stałe w swoje życie?
Renata Dąbrowska
30 kwietnia 2009 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji święta 3 maja.
Magda Świniarska powitała przybyłych na uroczystość szkolną i zaprosiła do wspólnej podróży w przeszłość. Chcieliśmy w ten niezwykły sposób uczcić dzień 3 maja 1791 roku, kiedy to sejm zwany wielkim lub czteroletnim – bo tyle lat obradował- uchwalił konstytucję , nazwaną później Konstytucją 3 Maja.
Damian Pospieszny zaprosił wybitnych historyków, którzy w dyskusji panelowej wprowadzili nas w atmosferę wydarzeń 3 maja 1791r. Byli to: prof. Atanazy Dociekalski ( Wojtek Bilski ) – słynny szperacz po wszelkich archiwach, prof. Myślida Ciekawska ( Angelika Kaczmarek) – znana badaczka kulis historii i prof. Miron Wszędobylski ( Bartek Izydorczyk) – wybitny znawca stosunków międzynarodowych oraz historyk sztuki prof. Gryzelda Bazgroł- Kolor ( Kornelia Kramer), która zaprezentowała obraz Jana Matejki „ Konstytucja Trzeciego Maja”.
Nasi koledzy i koleżanki pięknie recytowali wiersze. Mogliśmy również wysłuchać pieśni patriotycznych.
Na zakończenie apelu prowadząca zwróciła się do wszystkich z nadzieją , że kiedy będziemy leniuchować 3 maja, w dzień wolny od szkolnych zajęć, wspomnimy, z jak ważnym i wielkim dla nas Polaków wydarzeniem wiąże się to święto.
Dzięki wybitnym naukowcom przeżyliśmy tę niezwykłą podróż w czasie, wykorzystując oczywiście naszą wyobraźnię.
Uczennice kl. VIa z wychowawczynią
15 maja br. nasi uczniowie wzięli udział w Mitingu Lekkoatletycznym w Szamotułach zdobywając trzy brązowe medale:
Krzysztof Nawrot – bieg na 600 metrów
Bartosz Izydorczyk – skok w dal
Kamil Dąbrowski – bieg na 60 metrów
Pierwszego maja br. w XIV Biegu Ulicznym o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Wronki nasi uczniowie tryumfowali:
I miejsce w kategorii uczniów klas pierwszych i drugich zajęła uczennica klasy pierwszej Marta Grott
I miejsce wśród najstarszych uczniów szkół podstawowych zajął uczeń klasy VIa Krzysztof Nawrot
W Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym - Tęcza I miejsce wśród uczestników naszej szkoły zajęła Milena Jeziorna, uczennica klasy VIa. Wyróżnienia otrzymali: Podzińska Agnieszka – klasa VIa, Brzeska Angelika i Hojan Ewelina - klasa Va.
„ Magia Puszczy Noteckiej” – pod takim hasłem 12 maja br odbył się finał projektu edukacyjnego. „Nowowiejska zerówka” gościła panią leśnik Justynę Brusiłło, miłośniczkę fotografii Kamilę Piwosz, dyrektora szkoły mgr Annę Sarbak oraz Rodziców. Dzieci z oddziału przedszkolnego przez trzy miesiące pracowały nad realizacją zadań, a efekty pokazały zaproszonym gościom. Celem głównym projektu było uświadomienie dzieciom, że są odpowiedzialne za najbliższe środowisko i mają wpływ na jego stan oraz poznanie piękna Puszczy Noteckiej. Dzieci z entuzjazmem pracowały nad projektem. Chętnie włączali się także rodzice, którym w tym miejscu chciałabym podziękować. „ Zerówkowicze” czuli się szczęśliwi i docenieni gdy zaproszeni goście dziękowali im za „ piękne przyjęcie”.
To ciekawe i nie ukrywam bardzo miłe doświadczenie
Małgorzata Jessa
16 kwietnia wzięliśmy udział w turnieju rowerowym w Pniewach. Wystartowało 12 drużyn ze szkół podstawowych z naszego powiatu. Ze Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi startowali: Adrian Stańko, Grzegorz Nowak i ja Agnieszka Podzińska. Przygotowania trwały przez cały rok. Kiedy pozwalała pogoda trenowaliśmy przejazd przez tor przeszkód. Oprócz wyćwiczenia sprawnej jazdy musieliśmy poznać przepisy ruchu drogowego i to było dla nas największą trudnością. Wysiłek opłacał się. Zajęliśmy drugie miejsce w kategorii szkół podstawowych. Otrzymaliśmy puchar i dyplom dla drużyny i indywidualnie nagrody w postaci książek, kasków i innych ciekawych urządzeń i sprzętów sportowych. Dziękujemy Pani Hannie Podzińskiej za przygotowanie nas do udziału w turnieju.
Agnieszka Podzińska
Pod takim hasłem, uczniowie klas IV – VI pod opieką pani Hanny Podzińskiej i Mirosławy Kaźmierczak, przedstawili prezentację projektu edukacyjnego, która odbyła się w naszej szkole w poniedziałkowy poranek 6 kwietnia 2009 roku.
Nad projektem pracowaliśmy przez cały marzec. Tematyka projektu skupiła się wokół wybranych państw UE ( Polska, Niemcy, Francja. Grecja, Portugalia, Holandia). Poszczególne zadania zostały tak skonstruowane, abyśmy mieli możliwość różnorodnego doboru wiadomości o wybranym państwie. Również formy pracy nad wyznaczonymi zadaniami były zróżnicowane, co dało szansę udziału wszystkim uczniom klas IV-VI.
Na początku prezentacji – koleżanki Paulina, Marietta, Julita i Agnieszka uroczyście odśpiewały hymn UE „ Oda do radości”
Wykonaliśmy pięknie plakaty na szkolnym korytarzu i gazetki tematyczne w salach lekcyjnych. Wzięliśmy udział w eliminacjach konkursu wiedzy o krajach UE. Ośmioro najlepszych z nas zakwalifikowało się do II etapu konkursu i walczyło zespołowo o czołowe miejsce na forum szkoły. Byli to: Monika Kawka i Julia Ławida z klasy Va, Szymon Krela i Jakub Perz z klasy Vb, Kornelia Kramer i Grzegorz Nowak z klasy VIa, Anna Kudłaszyk i Jagoda Grzesiak z klasy VIb. Kiedy nastąpił emocjonujący moment drugiego etapu konkursu poziom intelektualny kandydatów okazał się bardzo wysoki. Pierwsze miejsce zajęli równorzędnie reprezentanci klasy VIa i Vb. Drugie miejsce – VIb, a trzecie - Va. Na zwycięzców czekały wspaniałe nagrody książkowe ufundowane prze Radę Rodziców , a dla całej naszej społeczności szkolnej słodkie niespodzianki.
Na zakończenie prezentację uświetniła inscenizacja wykonana przez uczniów klasy IVb w języku niemieckim i polskim - „ Auf dem Markt”/„ Na straganie” Było zielono i wiosennie.
Mieliśmy okazję wspólnie i dobrze się bawić oraz szansę na zaprezentowanie własnej wiedzy i umiejętności.
Uczestnicy projektu
W dniu 6 kwietnia, uczniowie klas V i VI należący do „Koła przyjaciół biblioteki”, przebrani za książkowe skrzaty, przygotowali dla „pierwszaków”, krótkie przedstawienie na temat zachowania się w bibliotece szkolnej, poszanowania wypożyczonych książek oraz przedstawili regulamin biblioteki. Nowi, pełnoprawni już czytelnicy, złożyli uroczyste przyrzeczenie a także podpisy na karcie czytelnika, otrzymali pamiątkowe zakładki oraz drobny słodki upominek. W uroczystości uczestniczyli również starsi koledzy i koleżanki z klas II i III wraz z wychowawcami. Wszyscy uczestnicy wzięli udział w krótkim konkursie czytelniczym z którym sobie świetnie poradzili!
Zachęcamy do częstego korzystania z biblioteki!!
„Są takie święta raz do roku,
Co budzą życie, budzą czas.
Wszystko rozkwita w słońca blasku
I wielka miłość rośnie w nas…”
Dnia 25 marca 2009 r. reprezentacja dziewcząt i chłopców naszej szkoły brała udział w Mistrzostwach Powiatu Szamotulskiego Szkół Podstawowych w Unihokeju zorganizowanych w Obrzycku. Drużyna chłopców z naszej szkoły zdobyła I miejsce na 7 startujących, natomiast dziewczyny wywalczyły II miejsce wśród 4 startujących. Opiekunem i trenerem uczniów był pan Krzysztof Migała.
Dnia 26 marca br. uczniowie klas I-III oraz oddziału przedszkolnego udali się do Poznania do Multikina w Starym Browarze na film „Hotel dla psów” oraz na Plac zabaw dla dzieci .
Dnia 25 marca br. najmłodsi uczniowie klas I- III i oddziału przedszkolnego obejrzeli przedstawienie pt. „ Rubinowy książę” w wykonaniu grupy teatralnej.
Tradycyjnie, jak każdego roku, już po raz dziewiąty witaliśmy wiosnę konkursem wiedzowym „ Z wiosną umiem więcej”. Uczniowie klas IV-VI w zespołach dwuosobowych odpowiadali na pytania z języka polskiego, języka angielskiego, języka niemieckiego, przyrody, matematyki, historii i religii. Nad prawidłowymi odpowiedziami czuwało jury w składzie: przewodniczący - p. dyrektor Anna Sarbak, członkowie - p. pedagog Krystyna Nawrocka, przedstawiciel Rady Rodziców p. Lucyna Perz oraz nauczyciele poszczególnych przedmiotów. Nasi koledzy Wojtek Bilski i Grzegorz Nowak bardzo sumiennie naklejali zdobyte przez daną klasę punkty. Całość uświetniły przerywniki przygotowanie przez poszczególne klasy. Był wiosenny makijaż i pokaz mody, zagadki i dowcipy o wiośnie, taniec szkolnego zespołu cheerleaderek, mini pleyback show . Imprezę prowadzili nasi szkolni konferansjerzy : Julia Ławida i Sebastian Przybylak. Rada Rodziców ufundowała maskotkę – pluszowego misia, słodycze i dyplomy. Pierwsze miejsce zajęła klasa IVb – i to właśnie do nich powędrował miś, który będzie gościł w ich sali do przyszłego roku. Drugie miejsce przypadło klasie VIa i VIb, a trzecie miejsce klasie Va. Po przerwie na płycie boiska szkolnego rozegrane zostały zawody sportowe: biegi z przeszkodami, gry zespołowe, rzuty do kosza. W tej dziedzinie najlepsza okazała się klasa VIa. Wszystkie klasy otrzymały pamiątkowe dyplomy.
Uczniowie klas IV-VI
Uczniowie klas 0-III pożegnali się z zimą 20 marca br. Uroczystość rozpoczęła klasa trzecia, która dla swoich młodszych kolegów wystawiła przedstawienie teatralne pt. „ Wiosna na łące”. Na scenie królowała ,,Pani Wiosna” oraz budzące się do życia zwierzęta, które miały różne problemy, ale ostatecznie waśnie i spory ułagodził wspólny taniec na wiosennej łące.
Następnie dzieci wyruszyły z tradycyjną Marzanną i kukłą Wiosny nad strumyk, gdzie Marzannę spalono wśród hałasu przygotowanych własnoręcznie instrumentów i okrzyków: ,,Zimo precz!”. Z kolorową Wiosną powróciliśmy do szkoły. Tam dzieci pracowały w zespołach zadaniowych wykonując prace plastyczne, rozwiązując wiosenne krzyżówki i rebusy. Mamy nadzieję, że zima odeszła, bo bardzo jesteśmy spragnieni ciepła promyków Słońca.
Violetta Janowicz
W bieżącym roku nowowiejska „zerówka„ realizuje zadania projektu edukacyjnego pod hasłem „ Magia Puszczy Noteckiej”.
Dwunastego marca odbyło się bardzo miłe i pouczające spotkanie z miłośniczką fotografii panią Kamilą Piwosz. Pani Kamila udostępniła swoje
„ perełki” – fotografie Puszczy Noteckiej wykonane w czterech porach roku. Były drzewa, podszyt, runo leśne, ściółka w całej krasie z ich mieszkańcami, zwierzętami dziko żyjącymi. Dzieci w skupieniu, z wielkim zainteresowaniem oglądały zdjęcia oraz film na wielkim ekranie. Przedszkolaków zachwycały pejzaże i dowody na to, że „ nasza’ Puszcza Notecka jest piękna i warto dbać o to dobro.
Po prezentacji z wielką pasją zadawały pytania, udzielały odpowiedzi, realizowały zadania grupowe i indywidualne, które sprawdzały ich zdobytą wiedzę.
„Ekologia to rzecz nowa od niedawna jest wśród nas, ale sprawa to celowa chcesz być zdrowy szanuj las” – zaśpiewały dzieci na zakończenie spotkania. Serdecznie podziękowały pani Kamili za przyjemne i jakże pouczające spotkanie.
Małgorzata Jessa
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi włączyli się w listopadzie i grudniu 2008 r. w różnorodne i uroczyste obchody 90. rocznicy odzyskania niepodległości w naszym mieście i gminie.
11 listopada – uczennice kl. VI a Magdalena Świniarska, Angelika Kaczmarek i Agnieszka Podzińska – brały udział w mszy św. Za Ojczyznę i oddały hołd w miejscach pamięci narodowej.
12 listopada – uczniowie kl. V i VI uczestniczyli w Wiecu na Placu Wolności, gdzie odsłonięto tablicę upamiętniającą wydarzenia rocznicowe z 12 listopada 1918 r. Tego samego dnia delegacja klas VI – udała się do WOK – u na konferencję naukową „Wronczanie w Powstaniu Wielkopolskim i kultywowanie ich pamięci”.
16 listopada – uczniowie klasy VI a uczestniczyli w mszy św. W intencji poległych i zmarłych Powstańców w kościele farnym, a następnie w rekonstrukcji wydarzeń listopadowych i grudniowych 1918 r. we Wronkach.
Za aktywny udział w obchodach 90. Rocznicy Powstania Wielkopolskiego na Ziemi Wronieckiej” społeczność szkolna otrzymała podziękowanie od Towarzystwa Miłośników Ziemi Wronieckiej, Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego i Wronieckiego Stowarzyszenia „Historica”.
15 grudnia uczniowie klas V i VI pojechali wraz z wychowawcami na wycieczkę do Wronek w ramach projektu edukacyjnego pt: „Śladami Powstania Wielkopolskiego na Ziemi Wronieckiej
Aby przybliżyć przeszłość i teraźniejszość naszej gminy, wyposażeni w notatniki i aparaty fotograficzne udaliśmy się do Muzeum Regionalnego, na Rynek i Plac Wolności oraz na cmentarz, gdzie zapaliliśmy znicze na pomniku Jana Rzepy i Walentego Błażejewskiego. Następnie pojechaliśmy na skraj Puszczy Noteckiej przy ulicy Leśnej i oddaliśmy hołd bohaterom pod pomnikiem, zapalając znicze.
W poniedziałek 9 marca 2008 r. na prezentacji projektu dzieci przedstawiły efekty swej pracy. Były to: sprawozdanie z wycieczki, plansze z bezpieczną trasą wycieczki, biogramy powstańców, sfotografowane miejsca pamięci narodowej, wystawa plastyczna, część artystyczna – wiersze o tematyce niepodległościowej.
Wśród naszych uczniów mieliśmy również prawnuków Powstańców Wielkopolskich – Damian Pospieszny – Andrzej Pospieszny i Sebastian Szczepski – Wacław Roszak.
Czeka nas jeszcze wycieczka do Poznania – zwiedzanie Muzeum Powstania Wielkopolskiego i zapalenie zniczy przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich.
„Bezpieczeństwo w sieci”- to hasło ostatnio bardzo aktualne a dzień 10 lutego w szczególny sposób poświęcony jest temu problemowi. Dotyczy on również uczniów naszej szkoły i to coraz młodszych. W związku z tym właśnie 10 lutego zorganizowaliśmy spotkania wszystkich klas z przedstawicielami wronieckiej Policji – panią Iwoną Mikołajczak i panem Jackiem Zychem. Pani Mikołajczak przygotowała bardzo ciekawą prezentację dotyczącą zagadnień prawnych i odpowiedzialności osób nieletnich. Uczniowie byli bardzo zaangażowani; opowiadali o swoich doświadczeniach i zadawali pytania, zarówno starsi jak i młodsi. Ufamy, że większa wiedza i świadomość dzieci pozwoli im uniknąć wielu niebezpieczeństw i kłopotów.
Aktorzy Teatrzyku Kukiełkowego „Pinokio” w Krakowie zawitali ponownie do naszej szkoły z przedstawieniem pt. „ Kozucha Kłamczucha” Janiny Porazińskiej. Historia Kozy, która swoimi kłamstwami spowodowała wygnanie biednej dziewczyny Zuzulki bardzo nas zaciekawiła. Z uwagą śledziliśmy przygody bohaterów zastanawiając się jaki będzie koniec tej opowieści. Wszyscy bardzo się ucieszyli kiedy prawda zwyciężyła i Zuzulka wraz z kozą wróciły do Gospodyni, psa Hałaska i kota Wąsatka. Wiemy, że nie należy kłamać, a przedstawienie „ Kozucha Kłamczucha” jeszcze bardziej nas w tym utwierdziło. Zapraszamy jeszcze raz aktorów Teatrzyku Kukiełkowego „Pinokio” w Krakowie do naszej szkoły. Chętnie obejrzymy inne przedstawienie w ich wykonaniu.
Uczniowie klas I-III
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Powiatowym Konkursie Plastycznym „Życie Jezusa Chrystusa” organizowanym przez Eucharystyczny Ruch Młodzieży w Sierakowie. Konkurs obejmował uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Z naszej szkoły zostało wysłanych 14 prac wykonanych różnymi technikami plastycznymi. Temat konkursu dał dzieciom duże pole działania – każdy mógł wybrać dowolny moment życia Jezusa i przedstawić go według własnego pomysłu. 24 stycznia br w Sierakowie w Muzeum odbył się wernisaż nagrodzonych i wyróżnionych prac. Agnieszka Podzińska- uczennica klasy VIa, Jakub Grudziński oraz Łukasz Wiliński – uczniowie klasy III wzięli udział w wernisażu. Ich prace zostały wyróżnione. Agnieszka wykonała pracę „ Chrzest Jesusa w Jordanie”, Jakub „ Ucieczka do Egiptu”, a Łukasz „ Ukrzyżowanie”. Gratulujemy naszym wyróżnionym uczniom, a pozostałym dzieciom biorącym udział w konkursie dziękujemy za trud jaki włożyli w wykonanie swoich prac.
Urszula Stróżyna
Już trzeci raz odbył się w naszej szkole Festiwal Piosenki uczniów klas
I-III i oddziału przedszkolnego. Eliminacje do festiwalu odbyły się na poziomie klas, z których zostali wyłonienie finaliści. Każda klasa była reprezentowana przez trzech uczestników. Śpiewano piosenki z repertuaru zespołu Feel, Kombi, Dody, Natalii Kukulskiej. Usłyszeliśmy także piosenki dziecięce. Trema towarzyszyła każdemu uczestnikowi, ale efekty były znakomite. Publiczność bawiła się doskonale wspólnie śpiewając i tańcząc. Gratulacje należą się wszystkim uczestnikom festiwalu, mimo że puchar dyrektora szkoły w wyniku głosowania publiczności zdobyły uczennice klasy II a Julia Radziszewska i Wiktoria Krzyżaniak. Wesoła zabawa to motto naszego festiwalu. Musimy przyznać, że co roku się sprawdza.
Organizatorki festiwalu
Violetta Dzik i Małgorzata Jessa
W piątkowy wieczór, dnia 13 lutego br. my uczniowie klas I-III i oddziału przedszkolnego bawiliśmy się przy dźwiękach skocznej muzyki na baliku karnawałowym w naszej szkole. Przebrani za krakowianki, wróżki, cyganki, marynarzy, żołnierzy i wiele innych postaci z bajek i filmów wraz z wychowawcami tanecznym krokiem przemierzaliśmy pięknie udekorowany bibułą i serpentynami korytarz szkolny. Zabawa była przednia, szkoda, że tak szybko się zakończyła.
Dnia 5 lutego br. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Międzyszkolnym Turnieju Warcabowym Miasta i Gminy Wronki. Udział w zawodach zakończył się sukcesem naszych uczennic :
Angelika Mamet - zajęła - I miejsce w swojej kategorii wiekowej
Agnieszka Mądra - zdobyła - II miejsce.
Gratulujemy!
Oferta zajęć na ferie do pobrania
W ramach Programu Prewencyjnego Policji „ Bezpieczna zima”, dnia 28 stycznia br. do naszej szkoły zawitała pani sierżant Iwona Mikołajczak z KPM w Szamotułach.
Pogadanka , którą przeprowadziła w klasie pierwszej dotyczyła niebezpieczeństw w czasie zabaw zimowych: jeździe na zamarzniętych stawach, jeziorach, zabawach w pobliżu jezdni, rzucania śnieżkami z lodu, noszenia odblaskowych elementów, itp.
Dzieci odpowiadały na pytania pani sierżant oraz dzieliły się swoimi przeżyciami, opowiadaniami starszych kolegów, które mogą być ostrzeżeniem dla wszystkich. Na koniec wizyty pierwszoklasiści wykonali rysunki dotyczące bezpieczeństwa zimowego. Bardzo byli zadowoleni z otrzymanych znaczków odblaskowych.
wychowawczyni klasy pierwszej
Maria Gierak
Rozwijając zainteresowania czytelnicze otaczającym środowiskiem, jednocześnie zachęcając uczniów do systematycznej nauki i utrwalania wiedzy oraz motywując ich do zdobywania i wykorzystywania wiadomości z różnych źródeł zorganizowałyśmy w klasach I-III naszej szkoły konkurs wiedzy
„ Omnibus” w wyniku, którego został wyłoniony uczeń o szerokich zainteresowaniach, a jego wiedza na poziomie 7-9 lat jest bardzo rozległa.
Konkurs przebiegał w trzech etapach. W pierwszej części brali udział wszyscy uczniowie klas I-III. Dzieci zaznaczały krzyżykiem przy zdaniu - prawda czy fałsz - np. „ Doba ma 24 godziny”, „Lasso to włoski makaron”, „ Karp żyje w morzu”, „ Bursztyn to skamieniała żywica”, „ Zimorodek przychodzi na świat zimą ”. Niektórzy uczniowie analizując te zdania wesoło się uśmiechali, bawiąc się doskonale. Do drugiego etapu – zadania wyboru - zakwalifikowali się:
klasa I- 12 uczniów, klasa IIa – 3 uczniów, klasa IIb – 4 uczniów, klasa III - 8 uczniów. Tutaj już dzieci musiały wybrać prawidłową odpowiedź Najlepszymi okazali się Kaźmierczak Sebastian – klasa III, Lukas Maria i Wiśniewski Krzysztof z klasy IIa. Przed nimi ostatni trzeci etap, najtrudniejszy w którym były zadania otwarte. Cała trójka poradziła sobie doskonale, lecz najlepszym okazał się Sebastian Kaźmierczak.
Gratulujemy tytułu „Szkolnego Omnibusa”, a innych zachęcamy do zdobywania wiedzy , nie tylko tej podręcznikowej.
Pod takim hasłem , dnia 23 stycznia br. odbył się w oddziale przedszkolnym „ Dzień Babci”. Nowowiejska zerówka gościła ukochane babcie w swojej sali. Zerówkowicze przedstawili wiersze i piosenki, zatańczyli „ Krakowiaka”, a także przedstawili bajkę „ Czerwony Kapturek”. Babcie były zachwycone, dziękowały za serdeczne przyjęcie, laurki, kwiatki i prezenty.
Dziękuje za liczne przybycie i miłą atmosferę.
Przez kilka listopadowych i grudniowych tygodni, uczniowie klas V naszej szkoły uczestniczyli w wyjazdach na basen. Tam, pod fachową opieką ratowników zdobywali lub szkolili swoje umiejętności pływackie. Okazało się, że poradzili sobie świetnie, gdyż aż dwudziestu uczniów na dwudziestu dziewięciu biorących udział w zajęciach, po dziesięciu lekcjach zdobyło kartę pływacką. Wyjazdy te były dla dzieci świetną zabawą ale przede wszystkim doskonałą nauką. Gratulacje dla pływaków!
„ Biały obrus lśni na stole,
Pod obrusem siano,
Płoną świeczki na choince,
Co tu przyszła na noc….”
Słowa tego wiersza wprowadzają nas w szczególny wigilijny nastrój. W całej Polsce wigilia to najpiękniejszy, magiczny dzień i wieczór w roku. Dzień i wieczór cudów, niezwykłych przeżyć. Święto , które w przeszłości i obecnie budzi w nas wielkie emocje i co roku mobilizuje do niecodziennej aktywności, do wielkich, pasjonujących przygotowań. Siła tej tradycji sprawia, że Polacy świętują swe wigilie jak mogą najuroczyściej. Takie piękne , wigilijne spotkania przy blasku świec miały miejsce również w naszej szkole. Uczniowie młodszej grupy wiekowej zaprosili swoich rodziców, aby zaprezentować im jasełka przygotowane pod opieką wychowawczyń oraz wręczyć własnoręcznie wykonane upominki. Wiele radości każdej klasie sprawiła wizyta gwiazdora.
R. Łukaszyk, V. Dzik
Od wielu lat dzieci klas I-III naszej szkoły goszczą u siebie, w okresie Bożego Narodzenia, pensjonariuszki Domu Pomocy Społecznej w Nowej Wsi aby umilić im czas, prezentując przygotowane jasełka. W tym roku na scenie wystąpiła klasa I i IIb pod opieką wychowawczyń, V.Dzik i M. Gierak. Tradycyjnie ukazała się Święta Rodzina, Mędrcy, posterze, Anioły oraz inne postacie spieszące do Betlejem. Były też pyszne pierniczki, śpiew kolęd i rzęsiste brawa dla małych aktorów. Spotkanie uświetnił wesoły Gwiazdor, który swą niespodziewaną wizytą sprawił gościom wiele radości.
M. Gierak
Wigilia św. Andrzeja przypadająca 29 listopada, to tradycyjny wieczór wróżb. W naszej szkole , jak co roku odbyła się wesoła zabawa andrzejkowa. Uczniowie klas I-III oraz oddziału przedszkolnego bawili się w swoim gronie w salach lejąc wosk, odkrywając karty, odczytując swój horoskop, zajadając pyszne słodkości, wesoło bawiąc się przy dźwiękach muzyki. Natomiast uczniowie klas starszych wspólnie imprezowali na andrzejkowej dyskotece szkolnej. Kółko czytelnicze przygotowało dla wszystkich, zarówno uczniów jak i nauczycieli „ andrzejkowe ciasteczka” z przepowiednią. Każdy dowiedział się co go czeka w przyszłości, kim zostanie, , jaki ma charakter, kto będzie wybrańcem lub wybranką jego serca.
Oczywiście, traktujemy wróżby z przymrużeniem oka, ale każdy ma nadzieję, że może jednak się spełnią?
Co roku w nowowiejskiej szkole odbywają się różne konkursy dla
klas I-III. 19 listopada br. sezon rozpoczął się konkursem recytatorskim poezji na tematy jesienne. Wzięło w nim udział 16 dzieci, wybranych w eliminacjach klasowych. Z klas liczniejszych można było wybrać po 5 dzieci, z klas liczebnie mniejszych po troje przedstawicieli.
Co roku wybierającym nauczycielom bardzo trudno wyłonić tak niewielu uczniów, ponieważ konkurencja jest ogromna. Tematem wierszy była jesień, żartobliwie i poważnie. Laureaci eliminacji wystąpili na tle odpowiedniej scenografii pod hasłem „Gdzie ty jesteś jesieni?. Tu jestem...”, czyli w bogactwie przetworów i zbiorów, które prezentowały się na stole smakowicie i kolorowo, oraz w towarzystwie drzewa gubiącego liście.
Walka na recytację była bardzo wyrównana, a wysoki poziom wyznaczyli już „zerówkowicze” - nasi doroczni goście występujący poza konkurencją. Wszyscy byli znakomicie przygotowani, co cieszy ale i sprawia komisji niemało trudu przy nagradzaniu, a poziom z roku na rok się podnosi...
Ostateczne lokaty wyglądały następująco:
Klasa I:
1.Eryk Bębynek
2.Julia Dembska
3.Julia Michalak
Wyróżnienia:
Piotr Świniarski i Kacper Teska
Klasa II:
1. Kuba Moliński
2. Julia Radziszewska
3. Patryk Wojciechowski
Wyróżnienia:
Angelika Wilińska i Mikołaj Pruc
Klasa III:
1. Kinga Zastróżna
2. Izabela Nowak
3. Maciej Łukaszyk
Wyróżnienia:
Łukasz Wiliński i Wiktoria Hojan
Zerówkę reprezentowały dziewczynki: Kasia Mikołajczak, Joanna Gorąca oraz Zosia Niezborała.
Dzieci nagrodzono książkami i upominkami ufundowanymi przez Radę Rodziców.
W dniu 7 listopada uczniowie naszej szkoły przyszli uroczyście ubrani. W ten sposób wszyscy włączyli się w obchody "Święta Niepodległości".Klasa
VIb przygotowała z tej okazji apel. Nietypowa sceneria już od rana pobudzała do refleksji (biały krzyż na tle jesiennych brzóz i flagi narodowej).
Na scenie jako pierwszy pojawił się kibic sportowy w barwach narodowych. Odgłos jego trąbki szybko uciszł widownię i odśpiewano hymn państwowy. Kolejnym punktem programu była recytacja wiersza Władysława Bełzy:"Kto Ty jesteś? Polak mały..." w dialogu z publicznością. Oddaliśmy też na moment głos Janowi Pawłowi II, który wyjaśnił sens całowania przez niego ziemi, do której pielgrzymował, a w szczególności Polskiej
Ziemi. Dalej skupiliśmy się na rozumieniu słowa "wolność" i wyjaśnieniu czym ona jest, a przede wszystkim czym nie jest(scenka odegrana na tle rockowej piosenki pt.: "Wolność").
Wysłuchaliśmy też najstarszej polskiej pieśni
"Bogurodzicy" jednocześnie śledząc jej tekst(każdy go otrzymał wraz ze
słowniczkiem). Element zadumy, skupienia wprowadził utwór "Biały krzyż"
z repertuaru "Czerwonych Gitar" i symboliczne składanie zapalonych
zniczy pod krzyżem. Całość występu klasy VIb dopełniły życzenia wyrażone
piosenką kabaretu OT.TO "Wszystkiego dobrego Polsko".
Dwa miesiące nauki, trudów, rozwiązywania testów pozwoliły nam sięgnąć po drugie miejsce w V Powiatowym Konkursie Ekologicznym. Naukę rozpoczęliśmy już we wrześniu. Z tygodnia na tydzień przybywało nam materiałów i wiedzy o problemach ekologicznych naszego regionu. Ciągle wydawało się, że umiemy za mało.
Czas biegł i 6 listopada 2008 roku przystąpiliśmy do konkursu w Szamotułach. Najpierw rozwiązywaliśmy testy indywidualne. Było ciężko, a do tego dochodziło nasze zdenerwowanie i trema. Kątem oka widzieliśmy ,że nasza Pani Violetta Janowicz trzymała za nas kciuki i wierzyła w nas. Pomyślne rozwiązanie testów pozwoliło nam przystąpić do drugiego etapu z czterema innymi drużynami.
Ostatecznie zajęłyśmy II miejsce wśród 16 startujących szkół. Powróciliśmy do szkoły z nagrodami w postaci książek przyrodniczych i nagrody pieniężnej dla szkoły w wysokości 1500 złotych.
Dnia 25 października 2008 r. nasi koledzy z klasy VIa wzięli udział w Powiatowych Biegach na Orientację w Słopanowie zajmując czołowe miejsca.
III miejsce - Grzegorz Nowak, Wojtek Bilski, Krzysztof Nawrot
V miejsce - Kamil Dąbrowski, Bartosz Izydorczyk
Z okazji Europejskiego Tygodnia Leśnego uczniowie wronieckich szkół zostali zaproszeni przez Nadleśnictwo Wronki do uczestnictwa w jego obchodach. Naszą szkołę reprezentowały klasy drugie i piąta.
Biorąc udział w Dniu Otwartym w Lasach Państwowych dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy na temat naszej puszczy; życia jej mieszkańców (roślin i zwierząt), ochrony przeciwpożarowej oraz wykorzystania zasobów leśnych przez człowieka.
Zwiedzaliśmy tematycznie ekspozycje poświęcone gospodarce leśnej i edukacji przyrodniczej. Nie zabrakło również zabaw i konkursów. Każdy z uczestników otrzymał certyfikat i drobny upominek.
Bardzo nam się spodobała ta lekcja przyrody na łonie natury. Pragniemy podziękować Nadleśnictwu za zaproszenie.
31 października po raz kolejny uczniowie Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi mieli możliwość zetknięcia się z kulturą Wielkiej Brytanii. W tym roku uczniowie klasy VI a pod opieką p. Agnieszki Szymańskiej oraz p. Natalii Grzelewskiej przygotowali projekt edukacyjny pt. „Święta w Wielkiej Brytanii - Halloween”. W piątek uczniowie klas I-VI mogli obejrzeć inscenizację przedstawiającą obchody Halloween w szkole podstawowej. Na zakończenie obchodów tego święta odbyły się dwa konkursy; na najciekawszy strój oraz na najładniej przygotowana dynię. Wybór trójki finalistów był trudny, bowiem chętnych było bardzo dużo. Uczniowie klas IV-VI za najładniejsza dynię uznali tę wykonana przez Monikę Kawkę. Drugie miejsce w tym konkurs i e zajęła Aleksandra Sobek a trzecie Grzegorz Nowak . Jury w którego skład wchodzili przedstawiciele Grona Pedagogicznego, za najciekawszy kostium uznało przebranie Grzegorza Nowaka, drugie miejsce przyznano Celinie Golbie a trzecie zdobył Krzysztof Nawrot. Zarówno zwycięzcy jak i pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody.
Od dwóch miesięcy: września i października realizowaliśmy projekt edukacyjny „ Dookoła jesień”. W tym czasie chcieliśmy dokładnie poznać zmiany zachodzące w przyrodzie.
Nasze obserwacje prowadziliśmy w ogrodzie warzywnym, parku i lesie, które następnie poszerzaliśmy o wiadomości zdobyte z wielu źródeł. Efektem naszych obserwacji w ogrodzie warzywnym była gazetka, wystawa warzyw, plansza z przetworami warzyw. W trakcie zajęć wykonaliśmy pyszną surówkę. W trakcie wycieczek przyglądaliśmy się zmianom zachodzącym w przyrodzie. Zbieraliśmy kasztany, żołędzie , jarzębinę i liście. Te dary można odnaleźć w wielu naszych pracach plastycznych. Wykonaliśmy jesienne bukiety, drzewa, pejzaże, zwierzaki – cudaki , albumy liści, kalkowane liście , jeżyki z masy solnej, „ jesień w butelce” oraz „ kasztaniaki” .
Wielką przyjemnością była dla nas wycieczka do Goraju. Zdobyte tam wiadomości wykorzystaliśmy do wykonania plakatów.
Zgromadziliśmy także informacje na temat przygotowywania się zwierząt do zimy. Posłużyły one do wykonania tablic informacyjnych oraz albumów zwierząt zasypiających na zimę.
W trakcie jesiennych obserwacji prowadziliśmy kalendarz pogody. Obserwowaliśmy zachmurzenie, opady, odczytywaliśmy temperaturę powietrza oraz przyglądaliśmy się jak z dnia na dzień tracił liście kasztanowiec stojący na naszym szkolnym boisku.
Również wiele niezapomnianych wrażeń dostarczyła nam wycieczka do Sanepidu w Szamotułach na wystawę grzybów – darów jesiennego lasu. Zdobyliśmy tam cenne informacje na temat grzybów oraz zasad ich zbierania.
W klasowej jesiennej gazetce umieściliśmy naszą twórczość – wierszyki, rymowanki, rebusy oraz zagadki.
Finał projektu edukacyjnego „ Dookoła jesień” odbył się 29 października br. Zaproszeni goście: p. Maciej Strawa, p. Agnieszka Łukomska, p. Roman Czajka z zaciekawieniem obejrzeli nasze prace. Bardzo cieszyliśmy się ,że przedstawienie pt. „ Leśna rodzina jesienią” spodobało się gościom oraz naszym kolegom i koleżankom z młodszych klas.
18 października br. pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi byli bohaterami pasowania na ucznia.
Wszystko na początku zapowiadało się świetnie, jednak Zła Wróżka pokrzyżowała plany i zamieniła dzieci w Żółtodzioby.
Aby Dobra Wróżka mogła je odczarować, kandydaci do pasowania musieli odwiedzić cztery krainy, w których kolejne wróżki wyznaczały im trudne zadania. Dzieci musiały zaśpiewać, zagrać na flażoletach, posegregować figury geometryczne , powiedzieć wiersz o ojczyźnie, zaśpiewać hymn i odpowiedzieć na kilka zagadek.
Wszystko skończyło się szczęśliwie, bo pierwszoklasiści wszystkiemu podołali. Wróżki w nagrodę też zagrały na flażoletach ( gościnnie wystąpiły starsze uczennice z V klasy)
Teraz nastąpiła część oficjalna: przyrzeczenie i pasowanie przez Panią Dyrektor olbrzymim ołówkiem. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy, legitymacje szkolne a na głowę birety, po czym każde z nich zostawiło swój odcisk palca na Akcie Ślubowania.
Po przemówieniu Pani dyrektor wszyscy bohaterowie tej uroczystości otrzymali upominki ufundowane przez Radę Rodziców.
Po wspólnej pamiątkowej fotografii uczniowie z rodzicami udali się na słodki poczęstunek do odświętnie udekorowanej sali.
Dzień Papieża Jana Pawła II już na stałe został wpisany do kalendarza. W tym roku był to dzień szczególny, ponieważ 16 października przypadała 30 rocznica wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.
Uczniowie naszej szkoły uczcili ten dzień uroczystym apelem. Inscenizację przygotowała klasa VIa pod czujnym okiem p. kat. Urszuli Strużyny. Widzowie: uczniowie klas IV-VI, p. dyrektor, grono pedagogiczne, pracownicy szkoły – wszyscy przenieśliśmy się wspomnieniami do tamtych lat. Inscenizację przygotowaliśmy w formie wywiadów z osobami, które spotkały w swoim życiu K. Wojtyłę bądź też późniejszego Papieża. Był mały Franciszek – sierota ( Sebastian Kaczmarek), góral ze Szczawnicy ( Łukasz Bierka), p. Renata – turystka z gór ( Milena Jeziorna), szkolny kolega papieża ( Damian Pospieszny). Całość prowadzili studyjni prezenterzy – Natalia Jezierska, Wojtek Bilski oraz redaktorzy i dziennikarze – Bartek Izydorczyk, Grzegorz Nowak, Kornelia Kramer, którzy przeprowadzili wywiady z uczniami pokolenia
Jana Pawła II. Przedstawicielką była Agnieszka Podzińska, a p. nauczycielką Magda Świniarska .
Całość przedstawienia uzupełniały fragmenty nauczania Ojca św. , odtwarzane z płyt CD. Koniec uroczystego spotkania zwieńczyła ulubiona piosenka Papieża „ Barka ”. W poważnych nastrojach rozeszliśmy się do klas na następne zajęcia.
14 października świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Ten uroczysty dzień uświetniło przedstawienie przygotowane przez koleżanki i kolegów z klasy Va, pod tytułem „ Festiwal Piosenki Szkolnej”, w którym nie zabrakło dedykacji muzycznych dla naszych nauczycieli i wychowawców. Podziękowania za ich codzienny trud i pracę składały niebanalne postacie: Napoleon, Święty, Pani ortografia, ułamki i wiele innych. Życzenia od nas wszystkich przekazał na ręce pani dyrektor sam wielki wódz Indian!
Tego dnia odbyły się też lekcje, jednak zupełnie odmienne od tych codziennych. To my uczniowie mieliśmy szansę stać się nauczycielami i zobaczyć jak wygląda lekcja , po drugiej stronie.
Zdajemy sobie sprawę ile pracy i poświęcenia wkładają nauczyciele w to, byśmy każdego dnia nauczyli się czegoś nowego, dlatego też chcieliśmy, by choć tego dnia nasi wychowawcy odpoczęli i …. dobrze się bawili!
Jak co roku uczniowie klas początkowych z Nowej Wsi wybrali się z wychowawcami na Święto Pieczonego Ziemniaka.
Tym razem naszym celem było niezwykle ciekawe miejsce – Goraj koło Lubasza. Dzieci z klas 0-III dnia 30.09.2008 r. spotkały się z panem leśniczym dr Maciejem Strawą, który oprowadził nas po kilku niezwykłych punktach tej trasy. Zaczęło się od wysłuchania sygnału myśliwskiego granego pięknie przez pana Macieja.Następnie poszliśmy do szkoły leśników ( jednej z niewielu w Polsce), gdzie zwiedziliśmy wystawę trofeów myśliwskich i wysłuchaliśmy gawędy naszego gospodarza. Dzieci pilnie słuchały i zadawały wnikliwe pytania. Odwiedziliśmy też grób hrabiego Hochberga, dawnego właściciela Goraju, wdzięcznie wspominanego przez okolicznych mieszkańców , jako dobrego gospodarza tej okolicy. Gwoździem programu była wizyta w zagrodzie dzików , które przyjaźnie wybiegły oczekując na nagrodę. Oczywiście dostały od dzieci żołędzie z okolicznych dębów, orzeszki z bukowej alei oraz kasztany przywiezione aż z Nowej Wsi.
Wyprawa zakończyła się pieczeniem kiełbasek i ziemniaków w ognisku, w altanie obok leśniczówki. Przyjechaliśmy ogromnie zadowoleni. Warto tutaj przyjechać dla wspaniałych walorów krajobrazowych i dydaktycznych.
W dniu 24 września 2008 roku byliśmy wraz z kolegami z klas drugich na wycieczce w Szamotułach, której celem była zorganizowana przez SANEPID wystawa grzybów.
W sali konferencyjnej ujrzeliśmy mnóstwo grzybów i plakatów na ich temat. Pani Agnieszka prezentowała nam grzyby jadalne i trujące . Poznaliśmy też zasady ich zbioru. Obejrzeliśmy film edukacyjny oraz prezentację multimedialną.
Wystawa była interesująca , a my czuliśmy się jak w „ Krainie grzybów”.
Zgodnie z tradycja nowowiejskiej zerówki 19 września br. odbyło się Święto pieczonego ziemniaka. Zerówkowicze podczas święta zbierali, nosili, rzucali, ozdabiali i wreszcie jedli oczywiście ziemniaki. Z wielkim zapałem i duchem rywalizacji dzieci brały udział w konkursach, w których w roli głównej występował ziemniak. Przygoda z ziemniakiem skończyła się po ozdobieniu wybranego ziemniaka i nadaniu wybrańcowi imienia ( były wiec Stasie, Różyczki, Zosie, Michały itp.) W przyszłym roku wrócimy do tego święta bo to wesoła zabawa i wspaniała przygoda.
W czerwcu br. został ogłoszony przez dyrektora szkoły konkurs „Wakacyjne wspomnienia” na najciekawszy wynalazek lub najciekawszą fotografię czy też najciekawszy wywiad. W konkursie mogli brać udział wszyscy uczniowie klas I - VI naszej szkoły. Laureatami wakacyjnego konkursu zostali: Radziszewska Julia – uczennica klasy II a, Wiśniewski Krzysztof – klasa II a, Kaźmierczak Sebastian – klasa III oraz Lorek Milena - uczennica klasy Va.
W holu naszej szkoły zostały wystawione prace wykonane przez nas podczas dwutygodniowego pobytu na półkolonii szkolnej. Wystawa nosiła tytuł
„ Wspomnienie wakacji”. Miło przypomnieć sobie wesołą zabawę, liczne wycieczki, kąpiele na basenie i w jeziorze, spacery , gry sportowe uwiecznione na fotografii.
Uczestnicy półkolonii
Rozpoczęcie roku szkolnego odbyło się 1 września 2008r. o godz. 9.00