Login :
Hasło :
Stronę odwiedzono do tej pory 2823674 razy.
ROK 2007/2008

Zawody sportowe w naszej szkole

Dnia 17 czerwca br. uczniowie klas I-III aktywnie uczestniczyli w Zawodach Sportowych o Puchar Dyrektora Szkoły. Zmagania w biegu slalomem, rzutu woreczkiem do celu, kozłowania piłki, skoków na skakance, przekładania obręczy i wielu innych konkurencjach nie sprawiały dzieciom problemów. Wszyscy doskonale się bawili. Każda klasa chciała zdobyć puchar. Udało się to klasie III a , która sześćdziesięcioma punktami zwyciężyła. Drugie miejsce zajęła klasa III b zdobywając pięćdziesiąt pięć punktów. Uczniowie klasy drugiej i klas pierwszych wiedzą, że będą mieli ogromne szanse w przyszłym roku szkolnym, a najważniejsza była dla nich wesoła, zgodna zabawa.
Uczniowie klas starszych w Szkolnych Zawodach Sportowych brali udział 16 czerwca br. na boisku w nowowiejskim parku. Pod czujnym okiem sędziego – pana Krzysztofa Migały oraz wychowawców klas uczniowie walczyli o tytuł najlepszej sportowej klasy. Zwyciężyła klasa VI b.
Violetta Dzik



„Czerwony Kapturek” w Zerówce

16 czerwca 2008 roku dzieci z Zerówki zrobiły rodzicom niespodziankę. Zaprosiły rodziców do sali przedszkolnej , gdzie były uczestnikami przedstawienia - bajki pt. „ Czerwony Kapturek”. Cala grupa zaangażowana była w przedstawienie . Każdy miał do odegrania rolę. Dzieci i rodzice świetnie się bawili na co wskazywały gromkie brawa.
Małgorzata Jessa



Finał projektu edukacyjnego „ Bezpieczny przedszkolak”

„ Bezpieczny przedszkolak”, pod tym hasłem 11 czerwca 2008 roku odbył się finał projektu edukacyjnego w oddziale przedszkolnym sześciolatków. Zadania wykonywane były przez przedszkolaków od września 2007 roku do czerwca 2008 roku. Zerówkowicze z wielkim zapałem i zainteresowaniem czynnie uczestniczyli w pracach dotyczących własnego bezpieczeństwa.
Na finał projektu przybyli zaproszeni goście, którzy na co dzień czuwają nieustannie nad bezpieczeństwem. Swoją obecnością zaszczycili zerówkowiczów: pani dyrektor mgr Anna Sarbak, pani higienistka Halina Olech, pan policjant Krzysztof Wolski, pan kierownik Zakładu Energetyki pan Śniegowski oraz rodzice. Dbanie o bezpieczeństwo dzieci jest obowiązkiem dorosłych, dlatego sześciolatki w szczególny sposób podziękowały za opiekę i zrozumienie pojęcia BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK.
Małgorzata Jessa



Szkolne Konkursy klas I-III

10 czerwca br. w naszej szkole odbył się Konkurs Czytania klas I-III. Klasy pierwsze reprezentowali : Mikołaj Pruc – I miejsce, Igor Mrowiński – II miejsce, Aleksandra Wojewoda – III miejsce. Wyróżnienia otrzymali: Wiktoria Krzyżaniak, Julia Radziszewska i Jakub Moliński. W klasie drugiej I miejsce zajęła Joanna Kita, II miejsce Maciej Łukaszyk, III miejsce Jakub Janczyszyn. Sebastian Kaczmarek i Jakub Grudziński otrzymali wyróżnienia. W klasie trzeciej I miejsce zdobył Arkadiusz Wrzawiński, II miejsce Sebastian Lisiak, III miejsce Kamil Hoffmann. Wyróżnieni zostali : Kamil Brust, Piotr Berent oraz Kacper Krzyżaniak.
W tym samym dniu zostały ogłoszone wyniki konkursu ekologicznego i ortograficznego, które były przeprowadzone we wcześniejszym terminie. W Szkolnym Konkursie Ekologicznym uczniowie mogli zdobyć tytuł „ Super Ekologa”. W klasach pierwszych na ten tytuł zapracowali: Krzysztof Wiśniewski, Jakub Moliński, Julia Radziszewska, Wiktoria Krzyżaniak, Mikołaj Pruc oraz Julia Frąckowiak. W klasie drugiej „ Super Ekologiem” została Wiktoria Hojan, Marcin Hoffmann i Sebastian Kaźmierczak. Arkadiusz Wrzawiński, Damian Sobkowski, Anna Kaźmierczak i Celina Golba to ekolodzy klas trzecich.
W Konkursie Ortograficznym uczniowie klas I-III wykazali się znajomością zasad ortografii. Bezbłędnie tekst dyktanda w klasie pierwszej napisali: Igor Mrowiński, Aleksandra Wojewoda i Katarzyna Mikołajczak. W klasie drugiej „ Mistrzami Ortografii” zostali: Joanna Kita, Izabela Nowak, Maciej Łukaszyk, Dawid Perz i Sebastian Kaźmierczak. Natomiast w klasie trzeciej dwaj uczniowie Arkadiusz Wrzawiński oraz Piotr Berent zasłużyli na miano „ Mistrza Ortografii’.



„ Jestem Europejczykiem – mieszkam w Europie”

Pod takim hasłem – w dniu 21 maja 2008 roku w naszej szkole – odbyła się prezentacja projektu edukacyjnego. Poświęciliśmy ją omówieniu czterech państw należących do UE, a mianowicie Holandii, Francji, Włoch i Słowacji.
Przypomnieliśmy wszystkim, że 9 maja obchodziliśmy Dzień Unii Europejskiej, do której należy od 1 maja 2004 roku również Polska. W związku z powyższym jesteśmy i czujemy się Europejczykami. Pragniemy poszerzać wiedzę i krajach Unii, ich kulturze oraz przygotować się di bycia świadomymi obywatelami Europy. Chcieliśmy zachęcić innych do pokonywania barier językowych oraz kształtowania postawy wzajemnej tolerancji i szacunku między narodami.
Naszymi gośćmi byli Pan Burmistrz Mirosław Wieczór, rodzice- Pan Mariusz Stołowski, Pan Piotr Sobek, Pani Dyrektor Anna Sarbak i Grono Pedagogiczne oraz młodsi koledzy z kl. IV.
Realizatorami projektu byliśmy my – uczniowie klas piątych i szóstych. Pracę rozpoczęliśmy na początku marca br. pod czujnym okiem naszych nauczycieli : Pani Hanny Podzińskiej i Pani Mirosławy Kaźmierczak.
Najpierw odbył się tzw. „ kiermasz ofert” czyli wybór krajów, przekonanie innych do własnego pomysłu i prezentacja swojej oferty. Następnie podzieliliśmy się na kilka zespołów, takich jak :
- przewodniczący – poszukujący informacji w książkach, Internecie i przygotowujący prezentacje multimedialne,
- artyści – zajmujący się muzyką , tańcem,
- kucharze – wyszukujący charakterystycznych potraw, które dla nas przygotowali,
- plastycy – zajmujący się przygotowaniem wystaw, plakatów i prezentacji multimedialnych,
- architekci – konstruktorzy makiet znanych budowli,
- sprawozdawcy sportowi- przedstawiający znanych sportowców.
Na początku prezentacji wysłuchaliśmy „Ody do radości” w wykonaniu naszych koleżanek i kolegów z klas szóstych. A potem zabraliśmy już wszystkich uczestników naszej imprezy w niezapomniana podróż po Europie. Jako pierwsza była słoneczna Italia. Mówi ,się że „ wszystkie drogi prowadzą do Rzymu”. Może kiedyś nasze młodzieńcze marzenia staną się rzeczywistością. Z przyjemnością poznaliśmy kulturę i tradycje Włoch, kuchnię włoska. Kolega z klasy VI b – Marian Piotrowski – zaprezentował nam doświadczenie „ bezpieczny wulkan”, które wzbudziło dużo emocji, a dziewczęta z klasy VI b przy rytmach piosenki „ Acapulco”, przygotowały pokaz letniej mody włoskiej.
Następnie przenieśliśmy się do lazurowej Francji. Znów były prezentacje multimedialne, plakaty, albumy, muzyka francuska i rewelacyjna budowla – olbrzymia wieża Eiffla wykonana prze uczennice klasy VI a – Marię Sobek. Natalię Stołowską i Patrycję Sommerfeld - oraz okazały Aquapark.
Kolejnym zwiedzanym państwem była Holandia – kraj wiatraków, tulipanów i sera. Przepiękne makiety wiatraków przyozdabiały nasza imprezę , a koledzy i koleżanki z klasy Va oprowadzali nas po kraju , kuchni i holenderskich restauracjach.
Aż wreszcie dotarliśmy do naszego południowego sąsiada – Słowacji. O tym pięknym kraju opowiadali nam koledzy z klasy Va. Po trudach podróży i przebytych kilometrach wędrówki zaprosiliśmy naszych turystów czyli przemiłych gości oraz koleżanki i kolegów z młodszych klas na degustacje potraw regionalnych zwiedzanych krajów. A były nimi : bryndzowe paluszki ze Słowacji, ciasteczka francuskie, pizza i kawa cappuccino z Włoch, sery gouda i edamski z Holandii. Bardzo spodobało się nam podróżowanie po świecie i poczuliśmy się rzeczywiście Europejczykami. Jednak nie byłoby to możliwe, gdyby nie przychylność Pani Dyrektor, pomoc naszych rodziców, pań z kuchni, pana woźnego, a przede wszystkim udzielonego nam wsparcia finansowego ze strony Rady Rodziców, za które serdecznie dziękujemy.
Podróżnicy z kl.V i VI.



Konkurs języka niemieckiego

Szesnastego kwietnia br. odbył się szkolny konkurs języka niemieckiego dla klas piątych i szóstych. Musieliśmy wykazać się dobrą znajomością języka obcego, umiejętnością czytania ze zrozumieniem, zasobem słownictwa i gramatyki niemieckiej ( tym bardziej , że polecenia testu nie były pisane w języku polskim).
Najlepszymi w tej dziedzinie okazali się :
- w kategorii klas piątych:
I miejsce – Mateusz Hojan
II miejsce – Anna Kudłaszyk
III miejsce – Miron Olszak
IV miejsce – Sandra Zastróżna
V miejsce – Zuzanna Białek i Matra Kwiatkowska
- w kategorii klas szóstych:
I miejsce – Mariusz Jurcz
II miejsce – Weronika Przybylak
III miejsce – Agnieszka Janicka
IV miejsce – Angelika Golka
V miejsce – Michał Przewoźny
Uczestnicy konkursu


Nie chomikuj w domu elektronicznego złomu

Naszą szczególną uwagę w kwietniu poświęciliśmy nierozwiązanemu problemowi elektrycznych i elektronicznych śmieci. Pomógł nam w tym projekt Ministerstwa Środowiska, który zabezpieczał pakiet materiałów ( broszurka, plakat, film, ankieta). Realizatorami byli piątoklasiści, współuczestnikami klasy czwarte i szóste, a pomocą służyli dorośli w szkole i w domu.
Dzieci podzielone na grupy zadaniowe, bawiły się w detektywów i na terenie szkoły szukały elektrośmieci.W swoich domach robiły to indywidualnie, a zebrane wyniki wyeksponowały na wykresach i w tabelach. Po dawce mądrze podanej w filmach i pogadankach wiedzy, przygotowały plakaty pod jakże wymownymi tytułami np.: „Dziura ozonowa- freonom mówimy nie” ,„ Skażona żywność nie dla nas” czy „Zostawmy po sobie czysty świat”.
Prezentacja projektu odbyła się na szkolnym boisku ( pogoda dopisała) 22 kwietnia czyli w Dniu Ziemi. Uczniowie, wspaniale wykorzystując swoje zdolności aktorskie, przedstawili kolegom i gościom, postawy konsumentów, ekologów i naukowców wobec rosnących ilości śmieci. Nie wyrazili zgody na obecny stan rzeczy , zatruwanie środowiska i ludzi szkodliwymi odpadami. Przypomnieli co każdy z nas może w swoim postępowaniu zmienić, by oszczędzać zasoby szczególnie energię i wodę.
Marta i Bartek przeprowadzili wywiad z p. Jackiem Szeligowskim z Wydziału Ochrony Środowiska, stawiając dociekliwe pytania, jak nasza gmina wywiązuje się z nałożonych na samorządy obowiązków. Pan burmistrz Rafał Zimny docenił pracę dzieci i nazwał ich prekursorami w zajęciu się tym problemem. Zasygnalizował też o planowanych w najbliższym czasie akcjach zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Całość uatrakcyjnił mini konkurs na ekologiczne hasło, który wygrała klasa IVb. Szkolne chirliderki umiliły nam czas swoimi pokazami tanecznymi.
Wszystkim, którzy pomogli nam w realizacji tego projektu serdeczne dziękuję.

Danuta Nowak



„Podróż w krainę bajek”

Od początku roku szkolnego przez osiem miesięcy my uczniowie klas pierwszych , drugich, trzecich oraz nasi koledzy z oddziału przedszkolnego pracowaliśmy nad realizacją zadań projektu edukacyjnego na temat „ Podróż w krainę bajek”. Nad wykonaniem przez nas różnych zadań czuwały nasze panie. Dużą pomocą służyli nam nasi rodzice.
W tym czasie klasy pierwsze aktywnie uczestniczyły w „ Spotkaniach z bajką”, które odbywały się w naszej szkolnej bibliotece i prowadzone były przez panią bibliotekarkę. Nasze panie wychowawczynie starały się abyśmy mieli dostęp do świata bajek. Obejrzeliśmy przedstawienia teatralne: „ Doktor Dolittle i jego zwierzęta”, „ Niezwykły przyjaciel” i „ Królową śniegu” oraz w Kinepolis film pod tytułem : „ Wyspa Dinozaurów”. W naszej pamięci na długo pozostanie nowoczesna wersja „ Czerwonego Kapturka” w wykonaniu naszych starszych koleżanek z Koła Czytelniczego pod kierunkiem naszej pani bibliotekarki. W ten sposób nie tylko poznaliśmy treść tych bajek, ale również mieliśmy możliwość obserwacji gry aktorskiej. Zrozumieliśmy też, że każda bajka kieruje do nas pouczające przesłanie. Uczestniczyliśmy także w spotkaniu z bardzo młodą poetką panią Magdaleną Mojżyszek, która jest mieszkanką Wronek. Wysłuchaliśmy wielu jej wierszy skierowanych do dzieci – czyli do nas.
Odbyliśmy także wycieczkę do biblioteki we Wronkach. Zapoznaliśmy się z jej księgozbiorem i pracą bibliotekarza. Niektórzy z nas założyli sobie w tej bibliotece kartę czytelnika i odwiedzają ją po dzień dzisiejszy. Aktywnie staraliśmy się odwiedzać naszą szkolną bibliotekę. Każdą wypożyczoną książkę wpisywaliśmy do założonych dzienniczków lektur. Wykonaliśmy także wiele prac plastycznych związanych ze światem bajek.

Uczniowie klas I-III i oddziału przedszkolnego


Finał projektu edukacyjnego „ Podróż w krainę bajek”

Dnia 21 kwietnia 2008 roku w Szkole Podstawowej w Nowej Wsi odbył się finał projektu edukacyjnego „ Podróż w krainę bajek”. Realizatorami projektu byli uczniowie klas I-III i dzieci z oddziału przedszkolnego. Podsumowując ośmiomiesięczną pracę nad projektem uczniowie rozpoznawali postacie z bajek prezentowanych przez starszych kolegów z klas szóstych. Ciekawą konkurencją było rozpoznawanie tytułu bajki po usłyszanej melodii, piosence, która z niej pochodzi. Nie wszystkie tytuły bajek zostały rozpoznane. Quiz wiedzowy w formie testu nie sprawił dzieciom problemu tak samo, jak test – czy znasz swoje lektury?
Każda klasa zaprezentowała piosenkę z ulubionej bajki. Śpiewano : „ Pszczółkę Maję”, „ Gumisie”, „ Listonosz Pat”, „ Maminki”. Po podsumowaniu punktów – I miejsce zdobyła klasa Ia i IIIb, II miejsce – klasa Ib i oddział przedszkolny, III miejsce – klasa II i IIIa. Na zakończenie uczniowie z Kółka Czytelniczego przedstawili „ Calineczkę”, którą młodsi koledzy obejrzeli z zaciekawieniem. Punktem kulminacyjnym projektu była przysięga klas pierwszych i przyjęcie ich w poczet czytelników.

Organizatorzy projektu



Udział w Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

Przed zawodami trenowaliśmy jazdę na rowerach i rozwiązywaliśmy testy. Ćwiczyliśmy umiejętność pokonywania przeszkód na torze rowerowym pod okiem Pani Hanny Podzińskiej.
10 kwietnia 2008r, w dzień zawodów bardzo się baliśmy, zjadała nas trema. Gdy dowiedzieliśmy się, że bierze udział 11 szkół podstawowych, to stwierdziliśmy, że będzie duża rywalizacja. Po rozwiązaniu testów cieszyliśmy, się, że mamy to już za sobą. Strugi deszczu, które towarzyszyły nam od rana zmniejszyły się i mogliśmy wystartować na torze przeszkód. Jazda była bardzo trudna, a dodatkowo przeszkody były mokre i można było się poślizgnąć . Po zakończonym turnieju czekaliśmy na decyzję jury. Miło było nam odebrać nagrody i dyplom za zajęcie trzeciego miejsca w Powiatowym Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.
Uczestnicy: Weronika Przybylak, Michał Przewoźny, Grzegorz Nowak, Piotr Janicki.



„Z wiosną umiem więcej”

Tradycją naszej szkoły stał się odbywający się corocznie w naszej szkole konkurs „Z wiosną umiem więcej”.
31 marca uczniowie klas IV – VI znów stanęli w szranki, by pokazać swą wiedzę i umiejętności, ale przede wszystkim, by dobrze się bawić. Na zawodników czekały pytania z przedmiotów: historia, język polski, przyroda, matematyka, a także odpowiednio dla klas: języka angielskiego i niemieckiego. Ostatnią konkurencją były zawody sportowe. Pierwsze miejsce zdobyły klasy V a i VI a .
Nasi zawodnicy znów pokazali, że naprawdę wiele umieją i potrafią. Kibice dzielnie dopingowali swych faworytów. Konkurencje przedmiotowe umilały wszystkim przerywniki przygotowane przez uczniów, którzy pokazali, iż oprócz wiedzy posiadają również talenty aktorskie, muzyczne i taneczne.
Humory wszystkim dopisywały, więc po raz kolejny mogliśmy się przekonać, że nauka może być świetną zabawą.

Organizatorzy projektu



Witaj wiosno!

Uczniowie naszej szkoły postanowili pożegnać się z zimą 31 marca br. Klasy 0-III tego dnia rozpoczęły obchody spektaklem klas trzecich pt. „ Witaj wiosno”. Oprócz treści dotyczących oznak wiosny mówiliśmy o ekologii. Były też tańce, pląsy i przyrzeczenie dbałości o przyrodę.
Dzieci wyruszyły z tradycyjną Marzanną i kukłą Wiosny nad strumyk, gdzie Marzannę spalono wśród hałasu instrumentów perkusyjnych. Z kolorową wiosną powróciliśmy do szkoły. Tam wyznaczone grupy klasowe malowały plakaty zgodne z wylosowanymi hasłami ekologicznymi. Plakaty ozdobiły klasy nauczania zintegrowanego. Mamy nadzieję, że zima odeszła na cały rok.

Uczniowie Szkoły Podstawowej
w Nowej Wsi



Sukcesy naszych sportowców

Po raz kolejny uczennica naszej szkoły – Marta Mądra odniosła sukcesy w zawodach warcabowych. 3 marca we Wronkach w Mistrzostwach Szkół Podstawowych Miasta i Gminy Wronki – zajęła I miejsce. Kilka dni później – 8 marca , w Finale Wojewódzkich Indywidualnych Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Poznaniu zajęła VI miejsce. Gratulujemy!

******

18 marca odbyły się w Szamotułach Indywidualne Biegi Przełajowe na dystansie 800 – 1000 m dla dziewcząt i chłopców szkół podstawowych i gimnazjów. Pomimo złej aury w każdym biegu startowało kilkudziesięciu zawodników lub zawodniczek. Najlepsze miejsca z naszej szkoły w swoich kategoriach zajęli: Adrianna Janowicz – II miejsce i Krzysztof Nawrot – III miejsce – obydwoje zakwalifikowali się do biegów na szczeblu rejonowym, który odbędzie się 18 kwietnia w Żerkowie.
19 marca Szkoła Podstawowa w Biezdrowie zorganizowała Mistrzostwa w Halowej Piłce Nożnej dla szkół podstawowych. W zawodach wzięły udział drużyny z Biezdrowa, Szkoły Podstawowej nr 1 i 2 z Wronek, Chojna i Nowej Wsi. Zawody zorganizowano systemem każdy z każdym i sumie rozegrano 10 meczów po 10 minut. Drużyna z Nowej Wsi w składzie: Piotr Janicki, Bartosz Izydorczyk, Jan Chojan, Filip Pawlak, Sebastian Kaczmarek, Aleksander Jezierski, Łukasz Kwiatecki, Marek Gruszczyński i Michał Przewoźny – wywalczyła II miejsce ustępując tylko gospodarzom.


Krzysztof Migała



Podróże po Europie

Dnia 10.03.2008 roku w Szkole Podstawowej w Nowej Wsi odbył się uroczysty finał projektu edukacyjnego pt. „Podróże po Europie – Wielka Brytania”. Uczniowie klasy Va i VIa pod opieką nauczyciela języka angielskiego od października 2007 do marca 2008 zgłębiali wiedzę na temat historii, geografii, kultury oraz obyczajów Wielkiej Brytanii. W poniedziałek uczniowie klas IV-VI wraz z nauczycielami oraz Panią Dyrektor obejrzeli przedstawienie pokazujące życie typowej angielskiej rodziny. Ponadto inscenizacji towarzyszył pokaz slajdów przedstawiających najciekawsze miejsca i zabytki Wielkiej Brytanii. Tak ważny dzień nie mógł obejść się bez niespodzianki. Podczas przedstawienia odbył się konkurs polegający na podrzucaniu naleśników na patelni, a także uczniowie zostali obdarowani cukierkami przez czarownice, które symbolizowały angielskie święto - Halloween. Na zakończenie, uczniowie wraz z wychowawcami udali się do szkolnej stołówki, gdzie mieli możliwość spróbowania angielskich „fish and chips” czyli ryby z frytkami oraz mogli się napić angielskiej herbaty z mlekiem. W tym dniu wszyscy poczuliśmy się jakbyśmy byli naprawdę w Wielkiej Brytanii. W tym miejscu, chciałabym serdecznie podziękować uczniom klasy Va i VIa za wytrwały udział w projekcie, pani Annie Kocoń i panu Bogdanu Koniecznemu za pomoc przy przyrządzaniu posiłków oraz Radzie Rodziców, dzięki której mogliśmy zakupić potrzebne materiały


Nauczyciel języka angielskiego
Natalia Grzelewska



Klasy 0- III w Poznaniu

Dnia 14 marca br. my, najmłodsi uczniowie naszej szkoły – klasy 0-III – wybraliśmy się na wycieczkę do Poznania. Odwiedziliśmy Palmiarnię, gdzie przewodnicy pokazali nam różnorodność roślinności tropikalnej i subtropikalnej, sukulenty Ameryki, rośliny wodne, podszycie lasu tropikalnego, kserofity starego i nowego świata oraz sawannę, roślinność klimatu umiarkowanego, a także akwaria, gdzie podziwialiśmy prawie 200 gatunków ryb słodkowodnych. Dowiedzieliśmy się ,że pochodzą one głównie z tropików lub subtropików, czyli środowisk naturalnych roślin eksponowanych w Palmiarni. Ciekawostką dla nas były zwierzęta mieszkające w Palmiarni: papugi i żółwie. Na koniec pobytu w Palmiarni każdy z nas zrobił małe zakupy. Wracaliśmy do autokaru z kaktusikami oraz innymi roślinami doniczkowymi. Potem udaliśmy się do kina Kinepolis na film „ Wyspa dinozaura”, gdzie zajadając pyszny popcorn oraz nachos oglądaliśmy – bawiąc się wesoło – przygody małego dinozaura i jego przyjaciół. Do domu wracaliśmy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.


Uczniowie klas 0-III



Konkurs Recytatorski klas I – III

Kontynuując tradycje poprzednich lat uczniowie klas I –III naszej szkoły mieli możliwość zaprezentowania swoich recytatorskich umiejętności w szkolnym konkursie recytatorskim, który odbył się 13 marca br. .
Zanim doszło do finału przeprowadzono eliminacje , w czasie których wyłoniono po trzech reprezentantów z każdej klasy.
W tym roku konkurs przebiegał pod hasłem „ Jan Brzechwa i Julian Tuwim dzieciom”. Komisja, której przewodniczyła pani dyrektor przyznała uczniom nagrody książkowe oraz dyplomy i drobne upominki.
Na poziomie klas pierwszych I miejsce zajął Moliński Jakub, II miejsce – Wilińska Angelika i III miejsce – Radziszewska Julia. W klasie drugiej I miejsce zdobyła Hojan Wiktoria, II miejsce – Wiliński Łukasz, III miejsce – Ordon Paulina. Natomiast w klasach trzecich I miejsce zajęła Golba Celina. II miejsce - Białek Bartłomiej i III miejsce Piechowiak Weronika. Wyróżnienia otrzymali: klasy pierwsze - Wiśniewski Krzysztof, Świniarska Zuzanna, Wojewoda Aleksandra , klasy drugie – Nowak Izabela i Łukaszyk Maciej, klasy trzecie- Bocian Dawid, Krzyżaniak Kacper, Lisiak Sebastian.
Na szczególne wyróżnienie zasługują uczniowie klasy „0” , którzy w konkursie wystąpili gościnnie i po raz pierwszy mieli możliwość zaprezentowania swoich recytatorskich umiejętności na tak szerokim forum.. na twarzach przedszkolaków widać było duże skupienie i przejęcie. W nagrodę każdy z nich otrzymał wyróżnienie w postaci ksiązki, a byli to: Gierczyk Oliwia, Dembska Julia, Bębenek Eryk i Michalak Julia.


Łukaszyk Renata



Teatr „ Pinokio” z Nowego Sącza w Szkole Podstawowej w Nowej Wsi

Rozumiemy ogromną rolę edukacji teatralnej , skłaniamy się więc w naszej szkole ku koncepcji wychowania przez teatr. Czwartego marca 2008r. dzieci z pierwszego etapu edukacji uczestniczyły w teatrzyku kukiełkowym pt. „ Niezwykły przyjaciel” . Przez czterdzieści minut w sali panowała zupełna cisza, wszyscy widzowie wręcz przeżywali przygody Macieja i jego przyjaciół. Na zakończenie aktorzy otrzymali gromkie brawa, były też podziękowania i pamiątkowe zdjęcia z kukiełkami.


Małgorzata Jessa



Kolejne sukcesy Marty

Po raz kolejny uczennica naszej szkoły – Marta Mądra odniosła sukcesy w zawodach warcabowych. 3 marca we Wronkach w Mistrzostwach Szkół Podstawowych Miasta i Gminy Wronki – zajęła I miejsce. Kilka dni później – 8 marca , w Finale Wojewódzkich Indywidualnych Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Poznaniu zajęła VI miejsce. Gratulujemy!


Violetta Dzik



Spotkanie z poetką

Siódmego marca 2008 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie z wroniecka poetką Magdaleną Mojżyszek. Poetka prowadziła spotkanie zwracając się do dzieci poprzez swoje wiersze z tomiku „ Kwiatki Magdalenki”. Dzieci spontanicznie i ochoczo uczestniczyły w spotkaniu. Wspólna wędrówka po zaczarowanym świecie poezji była dla dzieci nie tylko źródłem radości i cudownych przeżyć, ale i inspiracją do twórczych działań. Świat poezji pani Magdaleny Mojżyszek bawił, śmieszył i uczył.

D Z I Ę K U J E M Y !

Małgorzata Jessa



W Muzeum Regionalnym

W dniach trzeciego i czwartego marca my - trzecioklasiści i nasi młodsi koledzy z klas pierwszych i drugich byliśmy na wycieczce w Muzeum Regionalnym we Wronkach. Mieści się ono w odrestaurowanym spichlerzu z połowy XIX w. Z ogromnym zainteresowaniem obejrzeliśmy wystawę historyczno – etnograficzną oraz archeologiczną. W sali piwnicznej, zwanej Rycerska podziwialiśmy wystawę fotograficzna Artura Firleta.

Organizatorzy projektu czytelniczego



Wizyta w Bibliotece Publicznej we Wronkach

Zgodnie z założeniem projektu czytelniczego, dzieci klas I-III odwiedziły Publiczną Bibliotekę we Wronkach. Trzeciego marca wybrały się tam klasy trzecie i klasa druga a następnego dnia, klasy pierwsze. Dzieci poznały zasady działania biblioteki większej i zasobniejszej niż te, które już znają, czyli szkolnej i Publicznej w Nowej Wsi. Dzięki uprzejmości pracownika biblioteki wronieckiej dzieci dowiedziały się jak obszerny jest katalog alfabetyczny i rzeczowy, jak należy się nim posługiwać a także jak odszukać książkę przy pomocy komputera. Układały przygotowane przez panią bibliotekarkę puzzle z czytelniczymi hasłami. Samodzielnie mogły sprawdzić swoje umiejętności, poszukując wybranych książek na półkach według kodów tematycznych i alfabetu. Poznaliśmy ogólnie zbiory biblioteki wronieckiej , piękne albumy , różne rodzaje słowników, encyklopedii i inne bibliofilskie okazy. Z żalem opuszczaliśmy bibliotekę, w której każdy odszukał dla siebie coś interesującego. Kilkoro dzieci zapisało się do grona czytelników a kilku uczniów klas trzecich przyznało, że już od dawna posiadają tu karty. Cieszy fakt, że rośnie nowe grono poszukiwaczy przygód czytelniczych. Na koniec wizyty w bibliotece wpisaliśmy się do księgi pamiątkowej okazując wdzięczność za gościnność i miłą atmosferę.

Organizatorzy projektu czytelniczego



Festiwal Piosenki Klas 0-III

Uczniowie klas najmłodszych naszej szkoły z wielkim zapałem przygotowywali się do Festiwalu Piosenki 2008. Po eliminacjach klasowych na scenie wystąpiło po trzech przedstawicieli z każdej klasy. Publiczność bawiła się doskonale śpiewając razem z wykonawcami, na koniec przyznając swojemu faworytowi głos. Ulubieńcem publiczności został Bartłomiej Białek , uczeń klasy IIIb, który zaśpiewał acapella piosenkę zespołu Feel „ A gdy już jest ciemno”. Bartek otrzymał z rąk ubiegłorocznej zwyciężczyni Wiktorii Hojan Przechodni Puchar Publiczności. Wszyscy uczestnicy zostali także nagrodzeni. Otrzymali upominki, które zasponsorowała Rada Rodziców. Oklaskom i gratulacjom nie było końca.

Organizatorzy:
Małgorzata Jessa
Violetta Dzik



Bezpieczna zima pierwszaków

Uczniowie klas pierwszych naszej szkoły brali aktywny udział w konkursach plastycznych organizowanych przez Komendę Powiatową Policji w Szamotułach. Efektem ich zapału i ogromnego zaangażowania jest zdobycie I miejsca przez uczennicę klasy Ib Julię Frąckowiak w konkursie „ Bezpieczna zimowa zabawa, to dla pierwszaka ważna sprawa”. Dnia 22 lutego 2008 r. w Szkole Podstawowej nr 3 w Szamotułach z rąk przewodniczącego Komisji Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej Kazimierza Michalaka, Naczelnika Sekcji Prewencji i Ruchu Drogowego Komisarza Mirosława Gogołka oraz pani dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Szamotułach Krystyny Tecław – Dziubek, Julia otrzymała gratulacje i wiele nagród.
Cieszymy się, że nasi uczniowie już na starcie życia szkolnego mogą poznać smak sukcesu.


Violetta Dzik



Eko - zagadki

Z Międzynarodowych Targów Poznańskich POLEKO nasza pani od przyrody przywiozła nam karty konkursowe VII edycji konkursu „ Eko – zagadki”, organizowanego przez Ministerstwo Środowiska. Na lekcjach i w domu zagadki rozwiązało około 80 uczniów z klas od trzeciej do szóstej. Do rozwiązania były: rebusy, wykreślanki i krzyżówki.

Spośród wszystkich nadesłanych i poprawnie wypełnionych kart konkursowych wylosowano 20 uczniów z całej Polski, którzy otrzymali nagrody w postaci; książek, płyt CD i różnych ciekawych przyborów szkolnych. Z naszej szkoły szczęście uśmiechnęło się do: Oli Sobek z trzeciej klasy i Zuzanny Stróżyny, Angeliki Golki i Mariusza Mataja z szóstych klas. Oprócz tego nasza szkoła dostała specjalne wyróżnienie. Warto było trochę się potrudzić.


Angelika i Zuzanna



Na basenie

W czasie ferii zimowych dwukrotnie mogliśmy skorzystać z bezpłatnego wyjazdu na basen do Szamotuł.
Był on sponsorowany przez Gminny Ośrodek Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych we Wronkach.
Na pływalni każdy wykorzystał czas według własnego uznania korzystając ze zjeżdżalni, jacuzzi, pływając na dużym basenie lub poddając się nurtowi rzeczki na małym basenie. Po czynnym spędzeniu czasu można było zregenerować swe siły w kawiarence przy pływalni.


Mali pływacy



Balik Karnawałowy

Ferie w naszej szkole rozpoczęły się miłym akcentem – Balikiem Karnawałowym klas I-III oraz oddziału przedszkolnego, który odbył się 28 stycznia, w poniedziałek.
Przybyły wróżki, batmani, czarodziejki, panny młode, królewny, anioły, kowboje i wiele innych bajkowych postaci. W rytm skocznej muzyki bawili się wszyscy obecni, zarówno dzieci jak i dorośli.
Wesoła zabawa jak zwykle trwała zbyt krótko. Następny bal za rok.


Uczestnicy balu



Sukces Marty i Agnieszki w mistrzostwach powiatu w warcabach klasycznych !

Dnia 17 stycznia 2008r. tj. w czwartek we Wronieckim Ośrodku Kultury rozegrane zostały mistrzostwa powiatu szamotulskiego w warcabach klasycznych. W zawodach tych gminę Wronki reprezentowały między innymi dwie uczennice naszej szkoły : Marta Mądra i Agnieszka Mądra.
Obie zawodniczki odniosły wielki sukces w kategorii szkół podstawowych zdobywając medale – Marta srebrny za zajęcie - II miejsca, a Agnieszka brązowy za zajęcie III miejsca w rozgrywkach.
Gratulujemy sukcesu i trzymamy kciuki za Martę, która zakwalifikowała się do mistrzostw Wielkopolski.



Niezwykła wystawa w zerówce

3 stycznia 2008 roku nowowiejska Zerówka zmieniła się w wystawę modeli statków, samolotów, czołgów wykonywanych przez aspiranta sztabowego Mieczysława Idaszka. Pan Idaszek pokazał dzieciom kolejne etapy prac, narzędzia i przybory potrzebne do wykonywania modelu.
Dzieci były zachwycone, zadawały mnóstwo pytań, na które nasz gość chętnie odpowiadał.
„Zerówkowicze” zaprosili także do zwiedzania wystawy starszych kolegów. Pan Mieczysław Idaszek to niezwykły człowiek, pokazał dzieciom sposób na spędzenie wolnego czasu i na pewno w wielu rozbudził pasję „małego modelarza”.


mgr Małgorzata Jessa
– wychowawca oddziału przedszkolnego



Spotkania wigilijne

Tradycyjnie, jak co roku w naszej szkole odbyły się „ Spotkania Wigilijne”. Dzieci z klas 0-III spędzały ten szczególny czas z wychowawcami oraz rodzicami przedstawiając im przygotowane przez siebie jasełka. Odwiedził ich także Gwiazdor przynosząc wspaniałe prezenty. Natomiast uczniowie klas IV-VI spotykali się w swoim gronie. Dzieci dzieliły się opłatkiem , śpiewały kolędy , nie zabrakło także drobnych upominków. W szczególny nastrój wprawiły wszystkich „ Jasełka” przygotowane przez uczniów klasy IVa wraz z wychowawczynią .


Mgr Mirosława Kaźmierczak



Przedświąteczne spotkanie z podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej w Nowej Wsi

Dnia 19 grudnia 2007 roku odbyło się w naszej szkole przedświąteczne spotkanie z podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej w Nowej Wsi. Nasi goście przy słodkim poczęstunku obejrzeli jasełka i otrzymali świąteczną kartką wykonaną przez uczniów klas IV-VI. Na tle bożonarodzeniowej dekoracji zaprezentowali się wychowankowie p. Danuty Nowak z klasy IVa, p. Renaty Łukaszyk z klasy Ia, oraz p. Violetty Janowicz z klasy II.
Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze przy wspólnym śpiewaniu kolęd.



„ Kabaretowe spotkanie z Mikołajem”

Dnia 14 grudnia 2007 roku w naszej szkole odbyło się kabaretowe spotkanie z Mikołajem. W szkolnym korytarzu zgromadzili się uczniowie klas III-IV wraz z nauczycielami.
Aktorzy humorystycznie przedstawili zwyczaje świąteczne. Usłyszeliśmy wiele rymowanek, wierszyków i piosenek świątecznych. Osoby występujące na scenie zachęcały widzów do wspólnej zabawy. Młodsi uczniowie chętnie brali udział w zadaniach i zagadkach. Wspólnie z aktorami śpiewaliśmy kolędy zachowując dawną tradycję. Pięknie ubrany korytarz oraz scenografia nadawały świąteczny nastrój. Najbardziej spodobała nam się „ Skarpetka”, która grała świątecznego pomocnika Mikołaja – śmiesznego elfa.
Aktorzy byli bardzo zadowoleni z widowni, która oklaskiwała ich gromkimi brawami.
Mamy nadzieję , że aktorzy z Torunia odwiedzą nas jeszcze raz!


Uczennice klasy VIa



„Królowa Śniegu”

Dzięki uprzejmości Biblioteki Publicznej we Wronkach mieliśmy przyjemność obejrzeć przedstawienie pt. „ Królowa Śniegu’ Bardzo nam się podobała wspaniała gra aktorów, ciągle zmieniająca się scenografia oraz ciekawe efekty dźwiękowe. Choć nie było jeszcze śniegu mogliśmy wczuć się w atmosferę nadchodzącej białej zimy.


Uczennice klasy VIa


Spotkanie z rzeźbiarzem

W piątkowe popołudnie 23 listopada 2007 r. w szkole Podstawowej w Nowej Wsi gościliśmy jednego z najaktywniejszych twórców ludowych powiatu szamotulskiego – p. Eugeniusza Tacika.
Pan Eugeniusz mieszka w Bininie gm. Ostroróg. Oprócz pracy zawodowej jego pasją jest rzeźbiarstwo. Należy do tzw. samouków. Najchętniej rzeźbi w lipie. W swojej galerii posiada m. in. rzeźby sakralne – Madonny, żłóbki, anioły i diabły, świeckie- zwierzęta, muzykantów oraz panienki z okienka.
Na spotkaniu, wspólnie z uczniami, poznaliśmy warsztat pracy artysty, począwszy od pozyskania materiału czyli drewna, aż po gotowe dzieło – figurkę. Mogliśmy też podziwiać narzędzia twórcy, zrobione przez niego własnoręcznie.
Przekonaliśmy się, że p. Eugeniusz oprócz tego, że jest znanym rzeźbiarzem, jest również znakomitym gawędziarzem. Jego twórczość ludowa to „historie w drewnie zaklęte i z życia wzięte”.
Lubi dzieci, młodzież i nawiązuje z nimi wspaniały kontakt. Często uczestniczy w warsztatach i imprezach plenerowych (np. w Dziekanowicach). Chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem. Bywa zawsze radosny i uśmiechnięty. We Wronkach znany jest jako autor figury Grzybiarki, stojącej przy Ratuszu.
Wiele podróżuje po świecie. Był na Litwie, Ukrainie, w Niemczech, Luksemburgu, we Włoszech, a nawet w USA.
Sam o sobie mówi tak: „Kiedy tak patrzę na czas, który przemija w pasji rzeźbiarskiej samouka od 30 lat – to wiem, jak wiele chciałbym jeszcze zrobić i się nauczyć. Mówią, że rzeźbiarz ma inny zegar i jest nim stukot młota i opadających wiór. Ja wiem, że ten czas odmierzył setki prac, tysiące godzin w skupieniu, pełnych refleksji nad życiem i przemijaniem”.
Cieszymy się, że p. Eugeniusz poświęcił nam swój , jakże cenny czas i przybliżył warsztat pracy rzeźbiarza oraz ukazał piękno swej pasji.
Jesteśmy wdzięczni za to spotkanie, bo przecież nie co dzień możemy tak blisko obcować z prawdziwą sztuką i prawdziwym artystą.
Panu Eugeniuszowi Tacikowi życzymy spełnienia jego twórczej pasji oraz wielu ciekawych doznań.


Mgr Mirosława Kaźmierczak



Święto Niepodległości

Dnia 9.11.2007 roku, odbyły się w naszej szkole uroczystości z okazji 11 Listopada, czyli Święta Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W tym dniu, uczniowie mieli możliwość przypomnienia sobie ile trudu i wysiłku musieli włożyć ich przodkowie w walkę o odzyskanie niepodległego państwa. Punktem kulminacyjnym w tym dniu był apel, podczas którego uczniowie klasy VIa przypomnieli zgromadzonym jak wyglądała droga Polaków do niepodległości od 1918 do 1989 roku. Ponadto, uczniowie mieli możliwość posłuchania piosenek żołnierskich, które były bardzo popularne w owych czasach, jak na przykład „Płynie Wisła, płynie”; „Czerwone maki na Monte Cassino”, czy „Marsz I Brygady”. Oczywiście jak przystało na tak ważne święto w życiu każdego Polaka, wszyscy uczniowie przyszli w tym dniu w strojach odświętnych.


Natalia Grzelewska



Halloween

31 października w naszej szkole odbyło się święto Halloween. W tym dniu, uczniowie przyszli do szkoły przebrani za różne postacie związane z tą uroczystością np. duchy, czarownice itp. Ponadto, zorganizowano dwa konkursy: na najładniej ustrojoną salę oraz na najładniej przebraną klasę. W skład jury weszło po jednym przedstawicielu z każdej z klasy, opiekunka Samorządu Szkolnego – pani Jolanta Chytra oraz nauczycielka języka angielskiego – pani Natalia Grzelewska. W konkursie na najładniej przystrojoną salę I miejsce zajęła klasa IVa, miejsce II przyznano klasie IV b i VI a, III miejsce zajęła klasa VI b, miejsce IV przypadło klasom V b i Va. W konkursie na najciekawiej przebraną klasę, jury postanowiło przyznać klasom IV b i VI a - I miejsce. Klasa IVa zajęła II miejsce. Miejsce III zdobyła klasa V b, miejsce IV zdobyła klasa V a, natomiast miejsce V zajęła klasa VI b. Zwycięskie klasy otrzymały dynie wypełnione słodkościami, natomiast pozostali uczniowie otrzymali słodkie upominki.


Natalia Grzelewska



I miejsce w Powiatowym Konkursie Ekologicznym

Dnia 7 listopada 2007 r. odbył się w Szamotułach IV Powiatowy Konkurs Ekologiczny dla szkół podstawowych. Tak, jak w ubiegłych latach również i w tym roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi stanęli do konkursu. Nasz udział był poprzedzony systematyczną, dwumiesięczną pracą pod czujnym i wymagającym okiem pani mgr Danuty Nowak.
Drużyna w składzie: Natalia Stołowska, Jagoda Michałek i Mariusz Jurcz oraz rezerwowy Michał Przewoźny pilnie przygotowywała się do startu.
Do konkursu stanęło 19 drużyn ze szkół podstawowych z całego powiatu. Pierwszy etap polegał na indywidualnym rozwiązaniu testu przez każdego z uczestników. Następnie sumowało się punkty zdobyte przez trzyosobowe zespoły. Po pierwszym etapie byliśmy na I miejscu z przewagą 20 pkt. nad miejscem drugim. W drugim etapie pracowaliśmy zespołowo, ale i tym razem nie daliśmy szans naszym rywalom. Zajęliśmy I miejsce, za które nagrodą był czek o wartości 2.000 zł dla naszej szkoły oraz interesujące nagrody książkowe dla nas oraz ogromna satysfakcja, że z ekologii jesteśmy najlepsi.
Choć przygotowywaliśmy się krótko, za to bardzo intensywnie. Poznaliśmy nieznane nam dotąd problemy zanieczyszczenia środowiska naszego regionu. Zaznajomiliśmy się z wszystkimi formami ochrony przyrody w powiecie szamotulskim, a także w całym kraju. Wiele pytań było bardzo trudnych dla wielu uczestników, ale dla nas zdały się łatwe. Przy okazji konkursu poznaliśmy wielu kolegów i koleżanki z innych szkół. Była do tego okazja w czasie przerwy śniadaniowej i obiadowej, gdy komisja poprawiała testy.
Teraz czeka nas krótka przerwa, a wiosną weźmiemy udział w Konkursie Wiedzy Ekologicznej w Nojewie. Mamy nadzieję, że uda nam się powtórzyć sukces.

Dziękujemy pani Nowak, za przygotowanie nas do konkursu.

Natalia Stołowska



Rozdajemy "Oskary" !

Z okazji "Dnia Edukacji Narodowej" w naszej szkole odbyła się "wielka gala" rozdania "Nauczycielskich Oskarów 2007". W rolę konferansjerów wcielili się:Marta Kwiatkowska, Zuzanna Białek i Miron Olszak.
Nauczyciele klas starszych typowani byli w sześciu specjalnych kategoriach. Do danego Oskara uczniowie w tajnym głosowaniu nominowali trzech "belfrów". Zwycięzcą spośród nich został ten, który otrzymał największą liczbę głosów w danej kategorii. Jego to właśnie honorowano kolorowym Oskarem z pamiątkowym podpisem. Niektórzy nauczyciele opuszczali "galę" z niejednym wyróznieniem.
Gorąca atmosfera panowała również wśród publiczności. W kulminacyjnych momentach podsycały ją jeszcze fanfary.
Pikanterii całości dodała pani Dyrektor, która aktywnie włączyła się w zabawę. Zmierzyła się z zadaniem przedstawienia wizji naszej szkoły. Ku zaskoczeniu wszystkich (nie wyłczając jej samej) miała to zrobić na plakacie z zawiązanymi oczyma. Wsparcia podzczas realizacji tego zadania udzielała jej pani Sekretarka. Efekt tej pracy można było podziwiać do poniedziałku na korytarzu nowej szkoły.
Całość imprezy wraz z nagrodami i koszem owoców dla wszystkich pracowników szkoły przygotowała klasa Vb wraz z wychowawcą.
Na koniec pojawia się refleksja: czy ma sens przeprowadzanie tego rodzaju zabaw, angażowanie dzieci w przygotowania, dodatkowe zajęcia nawet po lekcjach? Pewnie każdy czytelnik ma już swoją własną odpowiedź. Ja jednak wyłuszczę, czego uczniowie (w tym przypadku kl. Vb) mieli możliwość nauczenia się, doświadczenia:
-współdziałania w grupie
-ponoszenia odpowiedzialności za całą klasę
-odwagi w prezentowaniu siebie i swoich pomysłów
-zaradności w obliczu nieprzewidzianych okoliczności
-kulturalnego komunikowania się ze społecznością szkolną
-radości z odkrywania swoich talentów
-przeprowadzenia ankiety, porządkowania i przedstawienia danych
-porównania oddziaływania reklamy "stacjonarnej"z reklamą "chodzącą"
- i wielu pewnie innych rzeczy,które zaprocentują może dopiero za jakiś czas.

Renata Dąbrowska


Otwarcie cmentarza cholerycznego w Nowej Wsi

W niedzielę 14 października o godzinie 15.00 w nowowiejskim parku została odprawiona Msza św. w intencji zmarłych na cholerę mieszkańców w czasie kilku epidemii w XIX w. Inicjatorami upamiętnienia zapomnianego cmentarza byli p. Piotr Pojasek – członek Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, p. Edward Chytry – sołtys i p. Jerzy Serwata – radny z Nowej Wsi. W uroczystości licznie uczestniczyli mieszkańcy Nowej Wsi i okolic, oraz uczniowie naszej szkoły. Na otwarcie cmentarza przybyły również Władze Samorządowe z p. burmistrzem Mirosławem Wieczorem. Delegacje złożyły wieńce, zapaliły znicze a nasze uczennice odczytały nazwiska zmarłych w 1864 roku. Wartę przy pamiątkowej płycie trzymali harcerze. Szkoła objęła patronatem zachodnią część cmentarza. W miejscowej prasie ukazał się artykuł o epidemiach cholery w naszej okolicy, autorstwa p. Jolanty Chytrej i p. Danuty Nowak, napisany dzięki materiałom dostarczonym przez p. Piotra Pojaska.



Pasowanie na ucznia w Szkole Podstawowej w Nowej Wsi

Od kilku lat tradycją naszej szkoły jest pasowanie na uczniów. Odbywa się ono w pierwszych miesiącach nauki. W tym roku szkolnym uroczystość ta miała miejsce 13 października. Przybyli na nią zaproszeni goście: dyrektor szkoły A. Sarbak, przedstawiciele Rady Rodziców: M. Stołowski, K Golba, L. Perz, rodzice pierwszoklasistów oraz koleżanki i koledzy z klas drugich i trzecich wraz ze swoimi wychowawczyniami.
Uczniowie klas pierwszych przygotowywali się do tej uroczystości od dłuższego czasu. Licznie zgromadzonym gościom zaprezentowali przedstawienie pt. „ Szkolne duszki witają pierwszoklasistów”. Gościnnie wystąpiły w nim uczennice klasy IVa, które wcieliły się w postacie sympatycznych duszków stawiających zadania przed pierwszoklasistami.
Rodzice oraz zaproszeni goście z wielką uwagą śledzili występy pierwszaków , nagradzając je licznymi brawami. Po czym nastąpiło składanie ślubowania , do którego przystąpiło 14 uczniów klasy Ia i 14 uczniów klasy Ib, a po nim oficjalnego pasowania osobiście dokonała dyrektor szkoły A. Sarbak. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, legitymacje szkolne oraz zostawili swój odcisk palca na specjalnie przygotowanym Akcie Ślubowania.
Przewodniczący Rady Rodziców M. Stołowski pogratulował pierwszoklasistom i wręczył im upominki. Po części oficjalnej pierwszoklasiści wraz ze swoimi rodzicami udali się na poczęstunek przygotowany przez mamy.
Uroczystość ta zapewne na długo pozostanie w pamięci pierwszoklasistów i ich rodziców.

Wychowawczynie klas pierwszych
R. Łukaszyk i V. Dzik


Zwycięskie przełaje dla dzieci z Nowej Wsi

5 października 2007 r. o godz. 15.00 odbyły się w Olszynkach Gminne Mistrzostwa w Sztafetowych Biegach Przełajowych Szkół Podstawowych. W zawodach wzięły udział: Szkoła Podstawowa nr 1 i nr 2 we Wronkach, Szkoła Podstawowa w Chojnie i Szkoła Podstawowa w Nowej Wsi. Uczniowie musieli pokonać 10 x 800 m. Reprezentacja naszej szkoły wywalczyła I miejsce. Skład zwycięskiej drużyny: Agata Tomczak, Krzysztof Nawrot, Weronika Przybylak, Jan Chojan, Adrianna Janowicz, Kamil Dąbrowski, Joanna Gulik, Piotr Janicki, Kornelia Kramer, Filip Pawlak. Zwycięstwo dało nam awans do zawodów na szczeblu powiatu.

Krzysztof Migała
– nauczyciel wychowania fizycznego



BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK

- tak zatytułowaliśmy projekt edukacyjny, którego zadania będziemy realizowali do czerwca 2008. Pierwszym zadaniem było zapoznanie się z bezpieczeństwem w czasie drogi do Zerówki i do domu. We wrześniu gościliśmy aspiranta sztabowego Wojciecha Warosia, który w sposób jasny i konkretny omówił zasady i prawa panujące w ruchu drogowym. Przedszkolacy byli zachwyceni, bo zobaczyli także sprzęt niezbędny policjantowi do jego codziennej pracy.
W tym miejscu pragnę podziękować panu Wojciechowi Warosiowi za wizytę w nowowiejskiej Zerówce i życzymy sukcesów w pracy zawodowej.

Wdzięczne przedszkolaki
z wychowawczynią - mgr Małgorzatą Jessa



Mamy nową pracownię komputerową

Nowy rok szkolny 2007/2008 dla dzieci ze Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi rozpoczął się bardzo przyjemnie. Czekała na uczniów nowo utworzona pracownia komputerowa. Przygotowania do otwarcia pracowni prowadzone były dużo wcześniej, kiedy szkoła włączyła się do projektu prowadzonego przez Kuratorium Oświaty w Poznaniu, a dotyczącego współfinansowania przez Unię Europejską szkolnych pracowni komputerowych. Otrzymaliśmy 10 zestawów komputerowych z nagrywarkami DVD. Oprócz tego komputer przenośny z projektorem multimedialnym, skaner i drukarkę. Stałe łącze do Internetu pozwala na prowadzenie wszystkich zajęć lekcyjnych.
Radość dzieci jest ogromna, kiedy mogą pod nadzorem nauczyciela korzystać z komputerów. Najnowsze oprogramowanie pozwala na realizację lekcji z zastosowaniem komputerowych metod nauczania.

Hanna Podzińska
– opiekun pracowni



Święto Pieczonego Ziemniaka w SP Nowa Wieś

W ciepły, słoneczny wrześniowy dzień uczciliśmy Święto Pieczonego Ziemniaka. Wytrwale zmagaliśmy się z pieczeniem kiełbasek i ziemniaków. Doskonale smakowało nam ciasto przygotowane przez nasze mamy.
Bawiliśmy się wspaniale podczas skoków we workach, rzutów ziemniakami do kosza i innych zabawnych konkurencjach.
Z uśmiechem na twarzy wspominamy ten uroczy dzień

Uczniowie klas I – III


W słoneczny piątek 21 września 2007 r. nasi koledzy i koleżanki z klasy V a wraz z wychowawczynią spotkali się nad jeziorem w Wartosławiu na „Święcie Pieczonego Ziemniaka”. Rodzice wszystko zapięli na ostatni guzik, załatwili pozwolenie na zapalenie ogniska, panie: Świniarska, Kramer i Pospieszna ułożyły z kamieni krąg pod ognisko, uporządkowały toaletę. My natomiast pomogliśmy przynieść z lasu suche gałęzie, a p. Dąbrowski rozpalił ogień i czuwał nad naszym bezpieczeństwem. Przy ognisku na kijach upiekliśmy kiełbaski oraz ziemniaki, które bardzo nam smakowały. Mamy upiekły również pyszne rogaliki i pączki. Tego dnia pogoda nam dopisała, toteż nie chciało się nam wracać. Na plaży rozegraliśmy mecz piłki siatkowej, były wyścigi w workach i przeciąganie liny. Zabrakło jednak czasu na zorganizowanie podchodów.
Miło spędziliśmy ten czas. Wszyscy bezpiecznie wróciliśmy do swoich domów, uśmiechnięci i zadowoleni.

Uczennice kl. V a